Nitriansky hrad získal ocenenie Zlatý špendlík

Nitriansky hrad získal ocenenie Zlatý špendlík. Stal sa jedným z ôsmich hradov a zámkov na Slovensku, ktoré toto ocenenie získali.

Na základe používateľských recenzií ho udeľuje spoločnosť Google.

Veronika Pleštinská, riaditeľka neziskovej organizácie Castellum, pod ktorého správu Nitriansky hrad patrí, ocenenie vníma ako významnú spätnú väzbu, ktorú návštevníci odovzdali formou recenzií.

„Zároveň je odmenou aktivít inštitúcií, ktoré to neraz v úsilí o záchranu a zveľaďovanie kultúrno-historických pamiatok nemajú ľahké,“ povedala Pleštinská.

Zlatý špendlík sa na Slovensku udeľuje prvýkrát, a to v kategórii hradov a zámkov. Ocenené kultúrne pamiatky boli vybrané na základe viacerých kritérií.

Nitriansky hrad je v súčasnosti sídlom Nitrianskeho biskupstva. Jeho história siaha do 9. storočia. Posledné archeologické výskumy dokazujú existenciu palácovej stavby na tomto mieste už v 11. storočí. Tisícky návštevníkov láka najmä Katedrála sv. Emeráma, Diecézne múzeum, ale aj výhľad z katedrálnej veže. Súčasťou hradného komplexu je tiež Biskupský palác. Posledné desaťročie sa nieslo v znamení revitalizácie a kultivácie hradného areálu či tvorby nových expozičných priestorov.

Televízia Nitrička

Forgot Password