Nitrianski študenti spolupracovali na návrhoch revitalizácie parku v Austrálii, ktorý nesie priezvisko slovenského rodáka

Ján Jandura bol jedným z prvých naturalizovaných občanov Austrálie a pri tejto príležitosti bol verejný park – Jandura Park, pomenovaný práve po ňom. Študentské návrhy môžu pomôcť oživiť potenciál parku.

zdroj: SPU v Nitre

Ján Jandura Puček, po ktorom je austrálsky park pomenovaný, sa narodil v roku 1914 v Habovke na Orave. Do Austrálie odišiel za prácou ako 25-ročný mladý muž. Usadil sa v Tidbinbille, neďaleko Canberry, kde pracoval ako drevorubač pre závod na výrobu eukalyptového oleja. Pôvodne boli obyvatelia tohto kontinentu britskými občanmi, až v roku 1949 sa vláda rozhodla udeliť občianstvo prvým nebritským obyvateľom. „Z každého štátu a teritória vybrali jednu osobu, ktorej bolo ako prvej slávnostne udelené austrálske občianstvo. Ján Jandura bol vybraný ako reprezentant teritória austrálskeho hlavného mesta. Práve on, dokonca ako prvý z vybraných, odpovedal na otázku, aké bolo jeho predchádzajúce občianstvo, stručne, jedným slovom: ,Czechoslovakian‘,“ vysvetľuje historické pozadie Jandurovho parku Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU).

Ján Jandura Puček v archívnom zábere zo slávnostného odovzdávania austrálskeho občianstva (foto: FB Slovenské veľvyslanectvo v Austrálii)

Práve študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU dostali možnosť zapojiť sa do revitalizácie Jandurovho parku v austrálskej Canberre.

Projektový tím vytvorili so študentmi Fakulty umenia a dizajnu canberrskej univerzity. „Spolupráca na návrhu revitalizácie parku vznikla z podnetu slovenského veľvyslanectva v Austrálii, ktoré prepojilo dve univerzity, na ktorých sa študuje krajinná a záhradná architektúra,“ informuje SPU.

zdroj: SPU v Nitre

Ján Jandura bol jedným z prvých naturalizovaných občanov Austrálie a pri tejto príležitosti bol verejný park – Jandura Park, pomenovaný práve po ňom. Park však v súčasnom stave nevyužíva svoj potenciál. „Naším želaním je, aby sme v rámci možností park postupne revitalizovali a pretvorili ho na príjemné miesto pre komunitu,” uviedol veľvyslanec SR v Austrálii Tomáš Ferko.

Podľa slov dekana FZKI Dušana Igaza slovenskí študenti riešili park z hľadiska jeho funkčnosti a objemovo-hmotového konceptu a domáci študenti navrhovali konkrétne rastlinné druhy.

Vďaka online spolupráci vzniklo 5 krajinno-architektonických návrhov od našich študentov a 5 od austrálskych študentov. Vystavené a prezentované verejnosti budú 30. apríla 2022 počas Canberra Herritage Festival.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password