Nitrianski študenti diskutovali o konšpiráciách, dezinformáciách a hoaxoch. Ako ich rozlišovať?

Online prostredie a sociálne siete ponúkajú v súčasnosti veľké množstvo informácií. Vyznať sa v nich, môže byť niekedy náročné.

Foto: archív TV Nitrička

Študenti nitrianskeho gymnázia o téme konšpirácií, dezinformácií a hoaxov hovorili na workshope v Krajskej knižnici Karola Kmeťka. Aktuálnu problematiku im predstavil Andrej Krchňavý zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

K trom dôležitým otázkam, ktoré môžu pomôcť odhaliť falošnú správu, patria: Odkiaľ je táto správa? Ako sa cítim po prečítaní? Chýba jej niečo?

„Keď vás niekto príliš straší alebo vás chce vyburcovať, tak je to znakom, že vás možno chce zmanipulovať, využiť, ovplyvniť vašu mienku alebo prinútiť vás šíriť nejakú dezinformáciu,“ vysvetľuje Andrej Krchňavý.

Na workshope hovoril aj o tom, že tí, ktorí zdieľajú dezinformácie a hoaxy, sú neraz inteligentní ľudia a myslia to v dobrom. Podľa jeho mienky by sme mali v rozhovoroch hľadať demokratickú diskusiu a spoločný priestor, kde je vyjadrenie názoru vítané a cenené.

Študenti sa okrem návodu, ako sa zorientovať v informáciách na workshope zaoberali aj samotnou Európskou úniou, jej zastúpením a tomu, čo poskytuje.

Podľa účastníčky workshopu by takéto aktivity boli užitočné aj v školách, kde sa často o mediálnej gramotnosti hovorí málo.

Viac sa o téme a zapájaní mladej generácie do spoločenského diania dozviete v reportáži Lucie Líškovej.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password