Nitrianski rytieri vo finále Summer Challenge Cupu

Šport, ktorého začiatky na Slovensku siahajú do obdobia socializmu prilákal pod Zobor slovenské aj zahraničné kluby. Hráči si svoje sily zmerali na Summer Challenge Cupe 2019.

Slovenská hokejbalová únia s Nitrianskou hokejbalovou organizáciou pripravili športové stretnutie pre nadšencov hokejbalu. Po zimnom turnaji Winter Challenge, ktorý sa konal v Žiline, nasledoval Summer Challenge. Dejiskom hokejbalového turnaja bol areál Základnej školy kráľa Svätopluka v Nitre. Práve hokejbalová plocha pri ZŠ je už nejaký čas domovom domáceho tímu HBK Nitrianski rytieri.

Počas turnaja si svoje sily zmerali slovenskí aj zahraniční hokejbalisti.

Okrem slovenského majstra Skalice, domácu extraligu prezentoval tiež Leaders Ružinov, ŠK 98 Pruské a Nitrianski rytieri. Turnaj získal medzinárodný rozmer vďaka účasti rakúskeho Villachu a švajčiarskeho Sierre Lions.

Zápas švajčiarskeho Sierre a slovenských HBK Nitrianski rytieri

Predpríprava na extraligu

Domáci Rytieri na turnaj trénovali jeden a pol mesiaca a turnaj je pre nich zároveň ďalším tréningom. „My sa prakticky týmto turnajom pripravujeme na extraligu. Chceme si tu nejakých hráčov odskúšať. Pre nás je prioritou, aby sme postúpili do extraligy a zabojovali o nejakú medailu,“ prezradil plány klubu jeho tréner Filip Francisty. Ale ani výsledkom na Summer Challenge Cupe sa však domáci nenechali zahanbiť.

Dôkazom je 2. miesto po prehre vo finále so silným súperom HBK Hokejmarket Skalica.

Za priaznivým výsledkom môže byť okrem kvalitnej prípravy hráčov aj samotné ihrisko. Hokejbalová plocha a okolie síce ešte potrebuje ďalšie úpravy, ale už teraz ponúka vhodné podmienky pre športovcov. „Areál je pomerne dobre pripravený na súťaže. Ešte je tu síce čo vyšperkovať, ale myslíme si, že je tu to čo potrebujeme, aby bol turnaj kvalitný a dosiahli sa výborné výsledky,“ vyjadril sa Július Száraz, generálny sekretár Slovenskej hokejbalovej únie.

Zápas švajčiarskeho Sierre a slovenského HBK Nitrianski rytieri

Mládež má dvere otvorené

Priestormi, v ktorých hokejbalisti trénujú, sa snažia prilákať aj mládež, ktorá sa často pre svoju pohodlnosť či pretechnizovnú dobu športu nevenuje. Podľa trénera Rytierov hokejbal nepatrí k finančne náročným športom a pomôcť môžu aj sponzori. „Snažíme sa mladým vytvárať podmienky. Ak nemajú hokejky či prilby, snažíme sa im niečo zabezpečiť a skúšame hľadať aj sponzorov,“ hovorí Filip Francisty. O snahe zapojiť mladých do tohto športu svedčia aj vznikajúce hokejbalové krúžky. „Môžu sa sem prísť ukázať aj chalani, ktorí hrajú hokejbal pred domom,“ dopĺňa tréner. Dvere sú teda otvorené pre každého a prekážkou podľa trénera nemusí byť ani vek.

Snahou Nitry je vytvárať podmienky mladým začínajúcim hokejbalistom a robiť pre nich maximum, aby mohli vyrastať do extraligy.

„Ja verím, že robíme veľa preto, aby hokejbal bol čím ďalej, tým viac šport, ktorý je bližšie k deťom,“ povedal generálny sekretár SHbÚ. Rozvoju hokejbalu na Slovensku pomáha aj spolupráca so Slovenských hokejovým zväzom či vznik vhodných športových priestorov na školách.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password