Nitrianski muzikanti: Kristína Uhlíková

O tom, že sa dá spievať, cvičiť, tancovať, pracovať, cestovať, hrať na husle a nezblázniť sa z toľkých aktivít, nás presvedčí Kristína Uhlíková.

Predchádzajúci článok predstavil nitrianskeho hudobníka Karola Brnku, príspevok nájdete tu. Dnes sme vyspovedali 26 ročnú Nitranku Kristínu. Tá momentálne pôsobí v piatich hudobných zoskupeniach. Najdlhšie hrá v kapele Jamestown – od roku 2007. Od roku 2014 pôsobí v orchestri Bratislava Hot Serenaders ako členka ženského vokálneho tria Serenaders Sisters. Orchester je zameraný na hot jazz, čiže hudbu 20. – 30. rokov. V rovnakom čase začala táto rodená Nitranka hrávať aj v hudobnom telese Papermoon Trio, ktoré sa venuje hudbe 20. – 40. rokov. Od roku 2016 pôsobí v nitrianskej eventovej kapele Itcho Pcelar a Rocknrolla a vo vlastnom projekte Kristína Uhlikova a Juraj Janik.

Kedy a prečo si sa začala venovať hudbe? 

Hudbe sa venujem už od piatich rokov. Začala som hrávať na husle, za to vďačím mojej mamke, ktorá ich vyučuje na SZUŠ v Nitre. Odmalička som k hudbe inklinovala a spievala, kde sa dalo. Rodičia ma v správny čas nasmerovali na hudobnú cestu.

Čo pre teba hudba znamená?

Vďaka hudbe žijem. Nie je len koníčkom, ale mojim hlavným životným poslaním. Idem za ňou všade, kde sa dá. Je to moje útočisko a radosť. Aj keď sa občas stáva náročnou prácou, videla som vďaka nej veľa krásnych miest, spoznala úžasných ľudí a lásku v rôznych podobách.

Prečo si v dospelosti zvolila práve husle ako tvoj hudobný nástroj?

Čo sa týka huslí, asi to bol v prvom rade výber rodičov. Ak po nich moje detské srdce pišťalo, tak si na to nepamätám. V staršom veku som si prechádzala krízou, ale vďaka komornej hre (hraniu s mojou sestrou – kontrabas a blízkou kamarátkou – klavír, na súťažiach a kurzoch) som pri husliach zostala až dodnes.

Venuješ sa aj spevu?

Áno. Spevu som sa venovala tiež odmalička a už nikdy neprestanem, pretože to ide tak nejako samo. Zároveň je v ňom neustále čo zlepšovať a kam sa posúvať, ako aj v hre na husle.

Aké zaujímavé krajiny si vďaka hudbe navštívila a čo bolo pre teba najväčším kultúrnym šokom?

Najmä vďaka orchestru Bratislava Hot Serenaders som precestovala veľa miest, na ktoré by som sa inak určite nedostala. Boli sme na turné v Anglicku, Rusku aj v Pobaltských štátoch. Hrali sme vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Fínsku. S ostatnými hudobnými projektmi sa väčšinou hráva na Slovensku alebo v Českej republike. Kultúrny šok? Určite Rusko. V mnohých ohľadoch. V dobrom aj v zlom. Najpríjemnejší kultúrny šok je obecenstvo, ktoré je v Rusku a aj v Anglicku úžasné. Ich potlesk nám vždy dodá energiu a chuť pokračovať ďalej, aj keď sme mnohokrát na turné veľmi unavení.

Aké máš koníčky? 

Som športovo založená, celý život som sa nejakému športu venovala. Začínala som na základnej škole s vybíjanou (asi ako všetci) a keď som bola staršia, veľmi som si obľúbila jogu. Tá je pre mňa veľkou inšpiráciou doteraz a zrejme sa jej budem venovať už celý život. Ďalšou vášňou je pre mňa make-up. Bola som na rôznych kurzoch a dokonca mám to šťastie, že som si našla prácu, v ktorej môžem tento koníček vykonávať.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password