Nitrianski muzikanti: Edit Andel

Známa speváčka pootvorila dvere do svojho života a odpovedá na naše otázky.

V predchádzajúcom článku sme vyspovedali Juraja Janíka, príspevok nájdete tu. Dnes predstavíme známu speváčku Edit Andel Kowac. Pochádza z Rimavskej Soboty, ale v Nitre žije už približne 20 rokov. Pracuje nielen ako speváčka, ale aj ako učiteľka anglického jazyka, jej pôsobisko je Stredná priemyselná škola elektrotechnická a strojnícka tu v Nitre.

„Milujem anglický jazyk. Anglické či americké kapely a speváci ma veľmi ovplyvnili, preto ma odmalička lákalo vedieť dobre anglicky a spievať si obľúbené pesničky,“ prezrádza Edit.

Edit je matkou dvoch úžasných chlapcov – jeden je prvák a druhý začínajúci škôlkar. Najviac času venuje práve im a ich výchove. Ako hovorí, úloha rodiča je náročná a nenahraditeľná, ale taktiež je to jedna z najkrajších úloh. Ak má predsa len trochu voľného času, venuje ho písaniu a tvorbe pesničiek s Martinom Ralíkom.

Ako sama Edit hovorí: „Niekedy ma osloví kapela na spoluprácu, nejaký vokál – napríklad do pesničky. Takto som mala česť pracovať s kapelou Dr. Zetor alebo U.K.N.D.“

Dnes Vám ponúkame prvú časť rozhovoru s touto multivyťaženou maminou/speváčkou/skladateľkou.

Odkedy sa venuješ spevu?

Spievam od malička, keď sa ma ľudia pýtali: „Čím budeš, keď budeš veľká?” automatická odpoveď bola: „Speváčka”. Najradšej som spievala na balkóne alebo chodbách paneláku, kde sa to dobre ozývalo! Na prvú spevácku súťaž som išla ešte ako škôlkarka v Lučenci.

Aké boli tvoje spevácke začiatky?

Počas základnej školy som navštevovala hudobnú školu, kde som sa učila hrať na klavír. K spevu som sa vrátila až na strednej škole a znovu som začala vystupovať v mojej prvej kapele, čo bola folková formácia M.E.L.L. z Rimavskej Soboty. Tu som prvýkrát dostala priestor prezentovať svoju vlastnú tvorbu. Po strednej škole a krátkej hudobnej pauze som založila kapelu Alalya, ktorá úspešne fungovala viac rokov. S vynikajúcimi hudobníkmi – rockermi ako sú Martin Ralík, Sixo a Laco Duda sme zažili mnoho festivalov, koncertov a tiež medzinárodnú súťaž vo Viedni (International Live Award 2008), kde sme skončili z vyše 300 kapiel vo finále.

Kde pôsobíš dnes?

Momentálne tvorím hlavne s gitaristom Martinom Ralíkom, už nie ako kapela, ale sólovo pod názvom Alalya. Nové piesne nie sú rockovo ladené, hudba je tvorená viac do popu. Poslednú vec “Osamelo svitá” sme nahrali v štúdiu Randal Group so Zolim Tóthom. Momentálne skôr pracujeme doma pri nahrávaní demo verzií pesničiek. Veľmi sa z toho teším.

Čo pre teba hudba znamená?

Nuž, hudba je súčasťou môjho “ja”. Zažila som aj roky bez hudby a koncertovania a bolo to čudné, akoby mi zo života – z podstaty môjho bytia – chýbal veľký kus. Hudba je láska a bez lásky je život prázdny. Hudba dáva človeku slobodu vyjadrenia sa. Do textu môžete zašifrovať svoje emócie a nájsť odpovede medzi riadkami. Je to akoby ste boli na inej planéte, na ktorej nič nehrozí. Žiaden čas, žiadne starosti, ste tam len vy.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password