Nitrianski hasiči vymenili horiace výcvikové pole za vodnú plochu

Protipovodňový výcvik nitrianskych hasičov na rieke Váh pripravoval príslušníkov zboru na rôzne záchranné akcie.

Koniec minulého týždňa priniesol pekné počasie, ktoré využili aj naši hasiči. Tí namiesto vylihovania na kúpalisku absolvovali školenie na rieke Váh. „Koncom minulého týždňa sa na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Nitre konal protipovodňový výcvik na rieke Váh,“ uvádza Prezídium hasičského a záchranného zboru.

Prezídium HaZZ FB

Stanice v Nitre a Šali vyslali svojich zamestnancov na tréning, ktorý spočíval aj v jazde na záchranných člnoch. „Príslušníci z hasičských staníc v Nitre a Šali trénovali jazdu na záchranných člnoch ako vodcovia malých plavidiel, nacvičili rôzne postupy pri záchrane topiaceho sa človeka s použitím bordu a hadice,“ informuje Prezídium hasičského a záchranného zboru. Celkovo 8 hasiči, ktorí sa zúčastnili nácviku akcie, pracovali s dvoma kusmi záchranných člnov Marine.

Výcvik na vode je potrebný najmä pre momentálne záplavy, ktoré spôsobujú prívalové dažde.

Tie mali za následky zvýšenú hasičskú pohotovosť. Ako uvádzajú na svojej oficiálnej stránke, záchranári musia reagovať na nezodpovedných šoférov, ktorí sa aj napriek zaplavenej ceste snažia prebrodiť rieku. „Aktuálne počasie sprevádzané prívalovými dažďami a búrkami môže priniesť aj takéto situácie. Okrem výjazdov k spadnutým stromom sa hasiči často potýkajú aj so zaplavenými cestnými komunikáciami, ktoré sa vodiči snažia prejsť. Radšej neriskujte, nepreceňujte svoje sily a nechajte zasahovať záchranné zložky!“ odkazuje prezídium.

Málo ľudí si uvedomuje, že hasiči musia vedieť zasahovať nielen pri nebezpečnom požiari, ale aj pri akejkoľvek prírodnej či inej katastrofe. Preto je ich výcvik a pripravenosť životne dôležitá. Okrem nácvikov záchrany, kde je hlavným nebezpečenstvom oheň, absolvujú aj kurzy, ktoré prebiehajú v rôznych terénoch. Či už ide o vodnú plochu, šachtu, skaly a iné.

Pomoc poskytujú aj počas prebiehajúcej pandémie. Doteraz bolo podľa vyjadrení Prezídia HaZZ vyslaných viac ako 5000 výjazdov, ktoré pomáhali zvládať aktuálnu situáciu. „Všetky činnosti súvisiace s pandémiou koronavírusu vykonávali hasiči s vysokým stupňom ochrany. Doposiaľ sa ochorením COVID-19 nenakazil ani jeden príslušník zboru,“ dodáva Prezídium HaZZ.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password