Nitrianske letisko sa od júla stalo colným letiskom

Letisko Nitra-Janíkovce je od 1. júla 2019 colným. Bude sa dať z neho lietať aj mimo krajín Európskej únie.

Nitrianske letisko je od 1. júla colným. Letisko v mestskej časti Janíkovce sa tak stáva colnou hranicou Európskej únie. Znamená to, že na ňom môžu pristávať lietadlá, ktoré prilietajú z krajín mimo EÚ. Zároveň môžu z letiska odchádzať lietadlá smerujúce do štátov, ktoré nie členmi EÚ.

Kontrolu odletov a príletov budú mať na starosti colníci. „Colné kontroly budú zamerané najmä na dovoz neobchodného tovaru a limity na oslobodenie od cla a DPH. Ďalej na kontrolu legálnosti prepravy tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva či tovaru živočíšneho pôvodu, ktorého dovážanie do EÚ je zakázané,“ povedal Stanislav Pacher, hovorca Colného úradu v Nitre. Kontroly sa budú zameriavať samozrejme aj na kontrolu nelegálnej prepravy drog, prekurzorov, cigariet, alkoholu a iných tovarov a taktiež na kontrolu prepravy peňažných prostriedkov, kde je limit 10-tisíc eur.

V prípade plánovaného odletu alebo príletu mimo krajín EÚ je potrebné túto skutočnosť nahlásiť prevádzkovateľovi nitrianskeho letiska. Prevádzkovateľ o tom informuje colné orgány a nitrianski colníci zabezpečia výkon colnej kontroly. „Informácie o colných predpisoch, daňových predpisoch a ďalšie informácie, ktoré sa týkajú leteckej prepravy a vstupu a výstupu tovaru a osôb do tretích krajín a z tretích krajín nájdu na portáli finančnej správy Slovenskej republiky, na colnom úrade v Nitre a na tabuli, ktorá je umiestnená priamo v areáli letiska Nitra-Janíkovce,“ dodal hovorca Colného úradu v Nitre.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password