Nitrianske kostoly v máji ožijú hudobnými koncertami

Trinásty ročník festivalu, ktorý si kladie za cieľ obohatiť kultúrny život v Nitre, začína už tento víkend.

foto: TV Nitrička (zábery z festivalu, ktorý sa konal v roku 2018)

Medzinárodný organový festival známy ako Ars Organi po minuloročnej prestávke tento rok bude. Koncerty, ktorých témou je myšlienka prepojenia európskych krajín prostredníctvom organového umenia sa budú konať v piaristickom Kostole svätého Ladislava a v Evanjelickom kostole svätého Ducha.

„Na každom koncerte sa predstaví sólista z inej krajiny. Dramaturgia koncertov je koncipovaná tak, že na programe každého koncertu sú diela autorov od baroka až po súčasnosť. Festival je určený laickej i odbornej verejnosti z Nitry a širokého okolia,“ približujú organizátori.

Prvý z koncertov je naplánovaný na nedeľu 9. mája. V evanjelickom kostole sa predstavia Marieta Puhovichová a Marek Vrábel. Budete si môcť vypočuť ich prevedenie Bacha, Pachelbela či Beethovena.V piaristickom kostole 16. mája zahrá docent organovej hry na Vysokej škole múzických umení Imrich Szabó. V tom istom chráme 23. mája poslucháči spoznajú talent amerického organistu žijúceho na Slovensku Davida di Fiore. Na poslednom májovom koncerte opäť v evanjelickom kostole predstavia svoju interpretáciu Mária Magyarová Plšeková na organe a Adriana Antalová na harfe. Sériu koncetov 6. júna u piaristov zakončí mladý organista Štefan Iľaš.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Organizátori na sociálnej sieti uvádzajú, že koncerty by mali prebiehať online aj naživo. Vzhľadom na meniace sa opatrenia, však odporúčame sledovať facebook a web Ars Organi.

Nitrianske biskupstvo informovalo, že vstup na koncerty bude voľný: „Návštevníci budú musieť rešpektovať všetky aktuálne protipandemické opatrenia podľa pokynov organizátorov“.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password