Nitrianske gymnastky získali zlato

Na šampionáte v modernej gymnastike športovcov s intelektuálnym znevýhodnením sa umiestnili aj nitrianske gymnastky.

Nitra bola hosťujúcim mestom pre historicky prvé Majstrovstvá Európy Špeciálnych olympiád. Ide o šampionát v modernej gymnastike športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Na podujatí sa zúčastnilo 50 gymnastiek z 12 krajín. Zastúpenie tu malo napríklad Rusko, Veľká Británia, Taliansko, Portugalsko či Faerské ostrovy. „Som pyšná na to, že po prvýkrát v histórii sa konajú Majstrovstvá Európy v euroázijskom regióne, a že sa konajú práve na Slovensku a naozaj by som si želala, aby si Slovenská republika naďalej udržala popredné postavenie v tomto medzinárodnom hnutí,“ povedala Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy a výskumu SR.

Všetky gymnastiky boli rozdelené do výkonnostných a vekových kategórií. Súťažilo sa v 5 disciplínach s náčiním. Slovensko zastupovalo 6 reprezentantiek.

Gizela Billíková a Romana Trízňová zo ŠK Arabeska Nitra získali zlaté medaily a stali sa tak najúspešnejšími gymnastkami.

Gizka bola úspešná v disciplínach s loptou, švihadlom, kužeľami a stuhou a Romana so švihadlom, obručou, loptou a stuhou. Športovci, ktorí nemôžu súťažiť sami majú možnosť súťažiť s unifikovaným partnerom, ktorý nemá intelektuálne znevýhodnenie. „Absolvuje celú tréningovú prípravu s nimi a pomáha týmto športovcom, aby mohli dosiahnuť najlepšie výkony,“ povedala Mária Billíková, prezidentka OZ Arabeska. V disciplíne spoločnej skladby s obručou obsadili prvé miesto opäť Gizka a Romana a unifikované partnerky Eva Sofia Vargová a Nela Billíková.

„Som nadšený, z toho, ako boli profesionálne majstrovstvá pripravené, aké podmienky tu mali ako športovci s intelektuálnym znevýhodnením, tak aj ich tréneri, či rozhodcovia. Samostatnú pochvalu si zaslúžia dobrovoľníci, ktorí sa postarali o hladký chod celej súťaže. Slovensko môže byť rozhodne pre ostatné krajiny príkladom a verím, že v Nitre sa zrodila nova tradícia týchto majstrovstiev,“ zhodnotil podujatie Mariusz Damentko, športový riaditeľ Special Olympics Europe Eurasia.

Na Špeciálnych olympiádach sa za prvé tri miesta udeľuje medaila. Za štvrté až ôsme miesto si gymnastiky odnesú symbolickú stužku. „Filozofia špeciálnych olympiád je o tom, aby bol každý ocenený, aby každá tá športovkyňa mala pocit, že niečo dosiahla a že je ocenená za svoj výkon, aby ju to motivovalo ďalej,“ vyjadrila sa Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád. Na Majstrovstvá Európy sa bol pozrieť aj štáb TV Nitrička. Ako to na šampionáte vyzeralo si môžete pozrieť v reportáži Prvé Majstrovstvá Európy Špeciálnych olympiád.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password