Nitrianske divadlo na Jozefa Bednárika nezabúda

Divadlo Andreja Bagara v Nitre sprístupnilo vo štvrtok 5. marca výstavu s názvom Dom Bernardy Alby – vtedy a dnes. Výstava vznikla v súvislosti s uvedením novej premiérovej hry Dom.

O pôvodnom diele Lorcovej drámy Dom Bernardy Alby sme vám už písali, článok môžete nájsť tu. Inscenácia Dom, bola spracovaná aj Jozefom Bednárikom – osobnosťou slovenského divadelníctva. Ten ju v roku 1979 režíroval. Výstava spája priamo dve interpretácie tohto diela. Prvú, režírovanú samotným Bednárikom a druhú, modernejšiu verziu si vzal pod taktovku Marián Amsler, ktorý používa text autorky Anny Saavedra.

Zdroj: DAB

Väčšia časť výstavy sa zameriava na hru, ktorú pred 4 desaťročiami naštudoval Jozef Bendárik. „Prezentujeme na nej exponáty, ktoré dokumentujú vznik i uvedenie inscenácie Dom Bernardy Alby. Predstavíme návrhy kostýmov autorky Margity Polónyiovej, návrh scény aj s jej maketou od scénografa Františka Pergera. Návštevníci sa dozvedia aj rôzne zaujímavosti, napríklad to, ako sa herec Jozef Bednárik stal aj vďaka tejto inscenácii režisérom,“ informuje autorka výstavy Slávka Civáňová.

Okrem unikátnych exponátov budeme môcť nahliadnuť aj do archívu herečky Žofii Martišovej, ktorá v Bednárikovej verzii príbehu stvárnila hlavnú postavu Bernardu Albu. Žofiu Martišovú budeme môcť vidieť aj v novom spracovaní inscenácie. Tentokrát si zahrá matku hlavnej postavy – Máriu Jozefu, do hry sa vráti po 40 rokoch.

Zdroj: DAB

„Medzi vystavovanými dokumentmi sú aj veci z archívu dramaturgičky Dariny Károvej a vďaka spolupráci s Divadelným ústavom sa podarilo dohľadať aj dobové recenzie a kritiky,“ prezrádza S. Civáňová.

Pre tých, ktorí si chcú okrem dokumentov prezrieť aj staré fotografie z divadelnej éry 80. rokoch, máme dobrú správu. Divadlo zverejňuje snímky z Bednárikovej inscenácie Dom Bernardy Alby i z novej hry Dom v réžii Mariána Amslera.

Zdroj: DAB

„Zaujímavou súčasťou výstavy bude aj televízna obrazovka, na ktorej si návštevníci budú môcť pozrieť záznam Bednárikovej hry, ktorý v roku 1979 vyrobila Československá televízia,“ dodáva S. Civáňová.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password