Jozef Vajda a Dano Heriban vo filme
Zvedavosť vzbudzujú najmä príbeh a postavy, ktoré ne/nápadne pripomínajú dej boja o politickú moc na Slovensku. Ten aktuálne prebieha aj v realite. Parlamentné voľby nás čakajú už o pár dní. Autor filmovej predlohy sa v rozhovore pre portál Akutality.sk vyjadril, že v súvislosti s filmom netreba zabúdať na to, že február je mesiac výročia smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, nielen volieb do NR SR.
Na film reaguje aj Nitrianske biskupstvo.
S dejovou linkou, v ktorej sa odohrávajú rozhovory medzi biskupom a jednou z hlavných postáv, pracuje až filmová verzia príbehu, ktorej autormi sú Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann. Hoci tvorcovia filmu pripomínajú, že dej je fikcia a podobnosť s realitou a reálnymi osobami čisto náhodná, Nitrianska diecéza reaguje na počin tlačovou správou. „Aj napriek tomu, že je (pozn. red. projekt Sviňa) uvádzaný prehlásením o vymyslených postavách a udalostiach, ktoré sú podobnosťou ,čisto náhodné‘, predsa len, uvažujúcemu divákovi sú zrejmé hlavné ,osoby a obsadeniaʽ korešpondujúce s reálnym životom,“ tvrdí biskupstvo. Problematické sú preň zobrazované rokovania o odpredaji nehnuteľností pre spoločnosť MH Invest, dcérsku firmu Ministerstva hospodárstva SR.
„K fikciám, ktoré sa odohrali v projekte SVIŇA – a ktoré sa dotýkajú Cirkvi – chceme uviesť tieto reálne skutočnosti,“ poznamenáva diecéza.
Pozemky pod areálom Jaguar Land Rover boli podľa biskupstva vyvlastnené za identickú cenu, ako u všetkých ostatných účastníkov konaní. Biskupstvo rokovalo o veci iba s oficiálne poverenými pracovníkmi ministerstva a vlády. Uvádza tiež, že pri rokovaniach neboli nikdy použité žiadne kompromitujúce materiály, ktoré by ovplyvňovali rozhodnutia, a diecézny biskup sa nikdy nezúčastnil volebných osláv žiadnej politickej strany. Diecéza pripomína, že z dôvodu pochybení pri vyvlastnení pozemkov podalo žalobu napádajúcu postup štátu, ktorú neskôr, „vzhľadom na možné ohrozenie realizácie celého projektu“, stiahla.
Video: Premiéra filmu Sviňa v Nitre
„Novinári nemajú čo mať pravdu, musia mať fakty. A my, umelci, nemusíme mať fakty, stačí, ak máme pravdu,“ vraví režisérka na prepojenie filmu a skutočných udalostí.
„Vzhľadom na vyššie uvedené musíme skonštatovať, že autorom projektu SVIŇA sa podarilo zrealizovať presne to isté, na čo chceli svojim projektom kriticky upozorniť,“ tvrdí biskupstvo. Má na mysli prostriedky, moc a vplyv, ktorými dokážu ľudia pre úspech a zisk „pošliapať česť iných ľudí a inštitúcií, a tak ich obrať nielen o dobré meno“.
Spoliehať sa pri rozlišovaní fikcie a reality na informáciu o náhodnej podobnosti a inteligenciu diváka, je podľa diecézy alibistické.
„To, že divák tento „malý“ rozdiel nedokáže vždy postrehnúť, hádže do jedného koša všetkých, pričom tí, ktorých dobré meno bolo pošliapané na základe legitimity slobodného prejavu iných, sa môžu len bezmocne prizerať,“ znie v tlačovej správe. Diecéza neočakáva, že tvorcovia v sebe nájdu dostatok sebareflexie, aby sa ospravedlnili za vykreslenie biskupstva vo filme.
Čengel Solčanská reaguje tiež.
„Nitrianske Biskupstvo sa dištancuje od Svine. V skutočnosti som čakala viac, priznám sa. Napríklad dištancovanie sa od klérofašizmu a farárov, ktorí zasväcujú fašistov panenke Márii a od Tisa napríklad, ktorého bez mihnutia oka pochovali na hrade v biskupskej krypte,“ vyjadrila sa na margo tlačovej správy režisérka Mariana Čengel Solčanská. K statusu na sociálnej sieti neskôr zdieľala článok portálu Trend. V ňom sa píše, že cirkev dostala za pozemky výhodnejšiu sumu ako iní drobní vlastníci, rozdiel podľa Ministerstva hospodárstva SR spočíva v tom, že pôvodne cirkevné pozemky neboli určené pre územie priemyselného parku, ale jeho napojenie.