Nitrianska rodáčka a režisérka sa o príprave nového filmu rozprávala aj so študentmi

Účasťou na prednáške sa zapojila do Týždňa vedy a techniky na Univerzite Konštantína Filozofa.

Meno Mariany Čengel Solčanskej asi už netreba detailne predstavovať. Kto je nepozná vďaka filmom Legenda o lietajúcom Cypriánovi, či Láske na vlásku, jej meno zachytil možno skôr v súvislosti s kontroverznými snímkami Únos a Sviňa. Na všetkých uvedených filmoch sa rodáčka z Nitry a absolventka Univerzity Konštantína Filozofa režisérsky podieľala. Aktuálne už ale pripravuje ďalší počin.

O filmovej adaptácii historického románu Hany Lasicovej Slúžka porozprávala aj študentom nitrianskej UKF.

Po čase sa tak vrátila na svoju alma mater v rámci celoslovenského Týždňa vedy a techniky 2020. Obe nitrianske univerzity pre koronavírus podujatie organizujú online formou. Vďaka tomu však mohlo sledovať besedu asi osem desiatok študentov z celej UKF. Hlavnou témou bol práve pripravovaný film.

Príbeh sa odohráva v čase rozpadu monarchie a vzniku Československa. Opisuje tragický osud jednej slúžky.

„V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka a jeho manželky. Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína, slúžka Líza či záhradník Štefan. Okrem nich však získava aj úhlavného nepriateľa – rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi,“ uvádza Continental film. Audiovizuálna podobu príbehu, ktorý zobrazuje časť našej histórie z pohľadu dospievajúceho dievčaťa vzniká na základe knižnej predlohy Hany Lasicovej. Tá vyšla v roku 2019 a je inšpirovaná reálnym osudom.

„Režisérka poslucháčom počas prednášky priblížila nielen proces prípravy tohto filmu, ktorý by mal prísť do slovenských kín na jeseň budúceho roka. Svoj odborný výklad o procese spracovania pôvodného textu románu a jeho premene na audiovizuálne dielo doplnila pútavým rozprávaním o tom, ako to vyzeralo v zákulisí samotného natáčania,“ uviedla Lenka Tkáč-Zabáková z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr.

Viac sa o Týždni vedy a techniky dozviete v reportáži Televízie Nitrička.

foto: Ján Gallik, Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password