Nitrianska nemocnica má tri červené zóny

Červené zóny slúžia pre pacientov s podozrením na COVID-19, ale aj tým, ktorým bol nový koronavírus už potvrdený.

Vedenie Fakultnej nemocnice v Nitre sa rozhodlo separovať podozrivých pacientov od tých, ktorí anamnézu nemajú. Keďže sa vírus šíri kvapôčkovou infekciou, ide o logické riešenie. Tri červené zóny vznikli v nitrianskej nemocnici v súlade so smernicou hlavného hygienika. Cieľom je zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pacientom podozrivým na nové vírusové ochorenie. „Máme vyčlenené priestory, keď náhodou COVID-19 pozitívny dostane cievnu príhodu, praskne mu slepé črevo, zlomí si nohu, aby sme vedeli aj takýchto pacientov ošetriť,“ povedala Jarmila Mikušová, riaditeľka FN v Nitre.

Práv červená zóna je určená pre chirurgické disciplíny, druhá pre pacientov ORL, urológie, gynekológie a kliniky detí a dorastu. Treťou zónou sa stal pavilón interných disciplín.

Na exponovaných pracoviskách sú lekárske tímy rozdelené na polovicu. Zatiaľ čo časť lekárov pracuje, druhá čerpá dovolenku, aby v prípade nežiadúcej situácie spojenej s novým koronavírusom mohol do práce nastúpiť druhý tím. „Priestory sú označené návesnými tabuľami. Mapka znázorňuje vchod do nemocnice a cestu k jednotlivým červeným zónam,“ informuje nemocnica.

Zdroj foto: FN Nitra

Usmernenie do jednotlivých zón vykoná personál vstupného tirážneho stanu s možnosťou doprovodu pacienta silovými zložkami – polícia, armáda SR. Pozor, červený stan neslúži priamo na testovanie, je určený len na triedenie pacientov a sprevádzajúcich osôb, v ktorom návštevníkom zmerajú telesnú teplotu a zistia anamnézu, pričom uprednostnené sú tehotné ženy a rodičky. „Na pacientov vyžadujúcich si priame testovanie na vírusové ochorenie COVID-19 zriadila FN Nitra v spolupráci s rádom Maltézskych rytierov stan, ktorý súži ako pomocný priestor pre infekčnú kliniku,“ uvádza nemocnica s dôvetkom, že pacienti sú vyšetrovaní a testovaní výlučne v priestoroch infekčnej kliniky.

Pre jednoduchšiu orientáciu a hľadanie červených zón zverejnila nemocnica pre svojich návštevníkov fotoposutp:

  • Testovanie pacientov na COVID-19
  • Cesta k červenej zóne č. 1 – chirurgické disciplíny
  • Cesta k červenej zóne č. 2 – ORL, urológia, gynekológia, klinika detí a dorastu
  • Cesta k červenej zóne č. 3 – liečebný pavilón interných disciplín

Zdroj foto: FN Nitra

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password