Nitrianska hvezdáreň bude mať po rekonštrukcii obnovené priestory, kupolu a nový ďalekohľad

Hvezdáreň, ktorá sa nachádza v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre, od konca minulého roka prechádza rekonštrukciou. Počas nej budú obnovené priestory hvezdárne, kupola a ďalekohľad.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Nitrianska hvezdáreň je využívaná verejnosťou na vzdelávanie v oblasti astronómie vrátane komentovaného pozorovania oblohy.

Pôvodná kupola so železnou konštrukciou a drevenou výplňou bola opotrebovaná

„Z hľadiska bezpečnosti prevádzky už v žiadnom prípade nevyhovovala prevádzkovým podmienkam,“ uviedla Jana Ondrušková z KOS.

Nahradí ju kupola, ktorá dnes patrí k najmodernejším typom a dodáva sa aj pre profesionálne astronomické pracoviská. Jej výroba prebieha v Európskej únii, zároveň bude zodpovedať normám a parametrom únie.

Foto ilustračná: pixabay.com

Výhodou bude ovládanie diaľkovým ovládačom, z počítača, tabletu, alebo cez internet. „Jej konštrukcia a elektronický ovládací systém umožňuje kompletnú diaľkovú  alebo dokonca plne robotizovanú  prevádzku,“ približuje Jana Ondrušková.

Starý ďalekohľad si síce zachoval kvalitu optiky, v porovnaní s modernejšími prístrojmi sú ale jeho možnosti obmedzené

Vyrobený bol v 60. rokoch 20. storočia a na danú dobu išlo o pokročilý prístroj. Dnes už sú jeho konštrukcia, pohon, ovládanie, variabilita a využiteľnosť v porovnaní s modernými ďalekohľadmi obmedzené.

„Nový ďalekohľad bude podstatne modernejší a výkonnejší, s adekvátnymi parametrami zodpovedajúcimi tak finančným možnostiam, prevádzkovým nárokom, ako aj veľkosti kupoly,“ mieni osvetové stredisko. 

Foto: KOS Nitra

Vďaka trojnásobne väčšiemu priemeru, čo je rozhodujúci parameter, bude možné pozorovať objekty dennej alebo nočnej oblohy a slabšie objekty s výrazne väčším rozlíšením.

„Sprostredkuje veľmi výrazne lepší obraz, ako aj jednoduchšie a príjemnejšie vyhľadávanie vesmírnych objektov, pri širokom množstve využiteľných zväčšení. To zároveň umožní lepšiu prispôsobivosť pozorovaní daným aktuálnym poveternostným podmienkam,“ dodáva Jana Ondrušková.

Televízia Nitrička

Forgot Password