Foto ilustračná: Pixabay.com
Nitrianska hvezdáreň je využívaná verejnosťou na vzdelávanie v oblasti astronómie vrátane komentovaného pozorovania oblohy.
Pôvodná kupola so železnou konštrukciou a drevenou výplňou bola opotrebovaná
„Z hľadiska bezpečnosti prevádzky už v žiadnom prípade nevyhovovala prevádzkovým podmienkam,“ uviedla Jana Ondrušková z KOS.
Nahradí ju kupola, ktorá dnes patrí k najmodernejším typom a dodáva sa aj pre profesionálne astronomické pracoviská. Jej výroba prebieha v Európskej únii, zároveň bude zodpovedať normám a parametrom únie.

Výhodou bude ovládanie diaľkovým ovládačom, z počítača, tabletu, alebo cez internet. „Jej konštrukcia a elektronický ovládací systém umožňuje kompletnú diaľkovú alebo dokonca plne robotizovanú prevádzku,“ približuje Jana Ondrušková.
Starý ďalekohľad si síce zachoval kvalitu optiky, v porovnaní s modernejšími prístrojmi sú ale jeho možnosti obmedzené
Vyrobený bol v 60. rokoch 20. storočia a na danú dobu išlo o pokročilý prístroj. Dnes už sú jeho konštrukcia, pohon, ovládanie, variabilita a využiteľnosť v porovnaní s modernými ďalekohľadmi obmedzené.
„Nový ďalekohľad bude podstatne modernejší a výkonnejší, s adekvátnymi parametrami zodpovedajúcimi tak finančným možnostiam, prevádzkovým nárokom, ako aj veľkosti kupoly,“ mieni osvetové stredisko.

Vďaka trojnásobne väčšiemu priemeru, čo je rozhodujúci parameter, bude možné pozorovať objekty dennej alebo nočnej oblohy a slabšie objekty s výrazne väčším rozlíšením.
„Sprostredkuje veľmi výrazne lepší obraz, ako aj jednoduchšie a príjemnejšie vyhľadávanie vesmírnych objektov, pri širokom množstve využiteľných zväčšení. To zároveň umožní lepšiu prispôsobivosť pozorovaní daným aktuálnym poveternostným podmienkam,“ dodáva Jana Ondrušková.