Nitrianska herečka oslavuje 85. narodeniny

Jedna zo stálic nášho divadla dnes oslavuje narodeniny.

Foto: DAB

Hilda Augustovičová sa narodila 6.8. 1934 v Budmericiach, neďaleko Trnavy. Už ako 16-ročná sa stala členkou Dedinského divadla v Bratislave. Patrí do hereckej generácie prvých absolventov VŠMU, ktoré bolo založené po vojne. Jej pedagógmi boli Ladislav Chudík, Beta Poničanová a Viliam Záborský.

Jej filmový debut bol vo filme Andreja Lettricha, V hodine dvanástej. Už o rok sa prezentovala rolou manželky kapitána Dabača, Nadi. Tento film, ktorý tiež oslavuje jubilejných 60 rokov od vydania, bol zrejme jej najlepší filmový počin.

„Režisér Bielik si ma osobne vybral do úlohy manželky kapitána Dabača. Ja som stála ešte počas štúdia na vysokej škole po boku môjho pedagóga javiskovej reči, p. Chudíka, čo bol veľký zážitok. Z oboch pritom sálala neuveriteľná ľudskosť,“ spomína pani Hilda na svoju prvú veľkú úlohu.

Objavila sa aj televíznom filme, Ežo Vlkolínsky či v seriáli: Nech žije deduško, kde stvárnila pani učiteľku.

Jej kariéra je však od 70. rokov takmer výlučne spájaná s divadlom. A tým nám najbližším – Divadlom Andreja Bagara. Členkou hereckého súboru sa stala 1. augusta 1959 a od roku 1974 do 1982 ho sama viedla. Hneď z tejto pozície prešla na post riaditeľky divadla.

To bolo niečo nevídané v tej dobe, žena riaditeľka divadla. Bola som prvou na celom Slovensku, a to sa už písal rok 1982.

Je spájaná s množstvom postáv nášho divadla. Najradšej však spomína na postavy Eliny Makropoulos v hre vec Makropoulos či Betu v Statkoch zmätkoch. Poslednou úlohou sa v roku 2014 s divadlom rozlúčila. K dnešným narodeninám jej v mene celého kolektívu Nitrianskeho hlásnika želáme veľa zdravia a pokoja do ďalších rokov.

Info: https://www.csfd.cz/ a FB DAB

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password