Nitrianska galéria sa premenila na starý tajomný byt

Za úpravou galerijných priestorov stojí najnovšia výstava Miloša Koptáka.

Výstavné priestory Reprezentačnej sály Nitrianskej galérie budú od 18. decembra slúžiť novej výstave s názvom Jestliže takle věc má své určení? Výstava predstavuje tvorbu slovenského výtvarníka Miloša Koptáka, ktorú vytvára od 90. rokov 20. storočia.

„Pre svoju prvú samostatnú výstavu v Nitrianskej galérii sa rozhodol túto časť svojej tvorby prezentovať ucelene a v rozsahu ako ešte nikdy dosiaľ,“ uvádza galéria.

Názov Jestlipak tahle věc má své určení?! vychádza z kresby Koptákovho spolužiaka z Vysokej školy výtvarných umení Dalibora Polívku, ktorá je tiež súčasťou výstavy. Do popredia sa dostáva otázka, či má dnešné umenie ešte potenciál vytvoriť niečo nové alebo len donekonečna recykluje formy, obsahy, myšlienky, materiály a estetiku umeleckých diel z minulosti a všedných predmetov súčasnosti?

MIloš Kopták sa venuje rôznym témam, no spoločným znakom sú práca s objektom alebo netradičnými materiálmi, ako sú žuvačky, šupky z citrusov, mušle či mydlo. Spoločnými témami sú tiež čierny a absurdný humor, (seba)irónia a svojský pohľad na veci.

„Výstavné priestory Reprezentačných sál Nitrianskej galérie sme premenili na starý tajomný byt, do ktorého roky nikto nevkročil. Každá z jeho izieb má svojskú atmosféru, v každej nájdeme iný cyklus diel,“ poznamenáva galéria.

Rôzne spôsoby prezentácie a inštalácie pomáhal vymyslieť a zrealizovať dizajnér Martin Kubina. „Diela dopĺňajú Denníky s autorovými úvahami a textami, vďaka ktorým budú môcť návštevníci výstavy preniknúť hlbšie do sveta, ktorý sa zmestí do fľaše od zaváranín…,“ informuje Nitrianska galéria.

zdroj foto: Nitrianska galéria

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password