Nitrianska galéria predstaví ďalšiu komentovanú prehliadku

Výstavné priestory Reprezentačnej sály Nitrianskej galérie slúžia od 18. decembra výstave s názvom Jestliže takle věc má své určení?

Výstava predstavuje tvorbu slovenského výtvarníka Miloša Koptáka, ktorú vytvára od 90. rokov a 5. februára o 15:00 ňou návštevníkov prevedú – Miloš Kopták a kurátor Omar Mirza.

„Pre svoju prvú samostatnú výstavu v Nitrianskej galérii sa rozhodol túto časť svojej tvorby prezentovať ucelene a v rozsahu ako ešte nikdy dosiaľ,“ uvádza Nitrianska galéria.

Názov Jestlipak tahle věc má své určení?! vychádza z kresby Koptákovho spolužiaka z Vysokej školy výtvarných umení Dalibora Polívku, ktorá je taktiež súčasťou výstavy. V popredí je otázka, či má súčasné umenie potenciál vytvoriť niečo nové alebo len donekonečna recykluje formy, obsahy, myšlienky, materiály a estetiku umeleckých diel z minulosti.

Autor pracuje s rôznymi témami, no spoločným znakom sú práca s objektom či netradičnými materiálmi.

Medzi špecifické materiály patria najmä žuvačky, šupky z citrusov, mušle či mydlo. Spoločnými znakmi sú tiež čierny a absurdný humor, irónia, sebairónia a svojský pohľad na svet. „Výstavné priestory Reprezentačných sál Nitrianskej galérie sme premenili na starý tajomný byt, do ktorého roky nikto nevkročil. Každá z jeho izieb má svojskú atmosféru, v každej nájdeme iný cyklus diel,“ opisuje výstavu Nitrianska galéria.

Televízia Nitrička

Forgot Password