Nitrianska galéria ponúka bohatý program. Pripravené sú nové expozície

Plánované výstavy budú pre verejnosť prístupné od 17. septembra, avšak bez vernisáže.

Hlasy umelcov nedokáže stíšiť ani pandémia. A tak je to správne. Ak raz máte svetu čo povedať, mali by ste to urobiť. Dámy a páni, pripravte sa, Nitrianska galéria servíruje vysokú dávku umenia.

„Aký je naplnený život? Nestačilo by dožiť sa svojho vlastného konca bez hnevu na seba, na svet?“

V Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie sa po prvýkrát širšie predstaví maliar, spisovateľ a cestovateľ Robert Bielik (1963). Autor nie je presvedčený o svojej nesmrteľnosti. Práve naopak, uvedomuje si svoju ľudskú konečnosť a cez maľbu si ju verejne priznáva. „Vo svojom maliarskom prejave pracuje s odkazmi postmoderného a hyperrealistického maliarstva s výraznou orientáciou na portrét,“ opisuje galéria. Jeho široký umelecký záber ho predurčil k tomu, aby sa stal fascinujúcim autorom kráčajúcim mimo scénu. Tiché ľudské napätie vymaľované v dielach Roberta Bielika si môžete v Nitrianskej galérii pozrieť do 29. novembra.

Stála expozícia sa snaží priblížiť štyridsať rokov nežijúceho umelca Fantiška Studeného.

Nitrianska galéria tiež do svojho portfólia opätovne zaradila projekt venovaný autorovi, ktorého tvorba či pôsobenie sú previazané s regiónom kraja: „Do spolupráce na projekte sme prizvali mladých kreatívnych ľudí, aby cez svoje súčasné videnie sveta opäť priblížili Studeného svet návštevníkovi galérie.“ V kurátorskom zadaní sa výstava opiera o spomienky a príbehy, ktoré poskytla umelcova dcéra. Návštevník tak môže prežiť stretnutie s množstvom rýb – ikonickým znakom jeho tvorby.

„Aké je bezpečné a skryté miesto, v ktorom umelci prechovávajú inšpirácie pre svoju tvorbu? Čo je ono bezpečne skryté, ktoré je samotnou inšpiráciou pre tvorivý proces umelca?“

Projekt s dvojznačným názvom Bezpečné, skryté/Bezpečne skryté mapuje koncept úkrytu v umeleckej praxi najmladšej generácie autorov. „Predstavuje rozličné pohľady na umelcove ´bunkre´, pričom dochádza do interakcie s celkom netradičným výstavným priestorom, krytom civilnej ochrany,“ približuje galéria. Celkovo jedenásť autoriek a autorov pootvára svoj vnútorný svet, do ktorého máte možnosť do 25. októbra nazrieť aj vy.

Foto: Nitrianska galéria

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password