Nitrianska galéria sa zapojí do festivalu Piano Days. Rodnému publiku sa predstavia mladí klaviristi

Občianske združenie InMusic sa po úspešnom pilotnom ročníku rozhodlo zopakovať festival Piano Days. Počas stredajšieho večera 4. mája obohatia svojou hrou rodné publikum v Nitre mladí klaviristi Emanuel Maňuch a Marek Lukáč.

„Ideou festivalu je prepojiť mestá po celom Slovensku individuálnymi koncertmi etablovaných i mladých klaviristov, odchovancov slovenskej klavírnej pedagogiky,“ uvádzajú organizátori.

Celkovo sa počas prvého májového týždňa uskutoční osem koncertov. Festival otvoria 2. mája v Štátnej filharmónii v Košiciach manželia Buffovci. Program festivalu bude nasledujúce dni pokračovať v bratislavskej Redute, Nitrianskej galérii, v Dome umenia Fatra v Žiline a ukončia ich nedeľné koncerty v priestoroch Slovenského rozhlasu.

„Festival Piano Days tak jednak prepája jednotnou myšlienkou významné kultúrne inštitúcie – Slovenskú filharmóniu, Slovenský rozhlas, Nitriansku galériu, Štátny komorný orchester v Žiline a Štátnu filharmóniu Košice. Jednak niekoľko generácií slovenských klaviristov z ich viac-menej rodným prostredím a jeho sálami,“ vysvetľujú organizátori.

Podujatia sú inšpirované medzinárodným projektom Piano Days Nilsa Frahma, ktorý sa od roku 2015 vo mnohých mestách. Inciátorom slovenskej verzie festivalu je Ivan Šiller, ktorému bolo počas pandémie ľúto, že kvalitné nástroje stáli nemé a nevyužité v prázdnych sálach.

Po prvom ročníku, ktorý sa konal len v online verzii, majú tento rok návštevníci možnosť vypočuť si klavírnu hudbu ja naživo.

„Povzbudení prvým ročníkom, pokračujeme druhým tentokrát aj v ,life‘ aj v ,online‘ verzii. Pozývame vás do koncertných sál v Bratislave, Nitre, Žiline a v Košiciach, kde máte možnosť počuť hru na kvalitných nástrojoch,“ uviedol Ivan Šiller.

Televízia Nitrička

Forgot Password