Nitrianska galéria plní želania

Experimenty Nitrianskej galérie môžu splniť naše sny.

„Príbeh si ty sám“ – koncepcia Nitrianskej galérie otvára pod vedením galerijnej a výtvarnej pedagogičky Eleny Tarábkovej brány Župného domu pre všetky vekové kategórie. Viac nám prezradí samotná Elena Tarábková v riadkoch nižšie.

Ako by sa dal charakterizovať tento projekt?

„Príbeh si ty sám“ je séria aktivít, ktorá reaguje na prebiehajúcu výstavu našej kurátorky Ľudmily Kasaj-Poláčkovej: Príbehy (p)o živote. Táto výstava rozpráva o želaniach a túžbach, ktoré si v živote prajeme, a o pocitoch odsúdenia, prázdnoty, osamelosti, ktoré si v podstate prežil každý z nás. Ľudia sa v tom práve z tohto dôvodu môžu veľmi ľahko nájsť. Výstava je aj o nočných a denných snoch, čo je veľmi inšpiratívne. Preto som sa rozhodla urobiť nie jednu dielňu k výstave, ale urobiť vyslovene maratón rôznych výtvarných experimentov a aktivít, ktoré nemusia byť len výtvarné, môžu byť aj písomné.

Základná škola v Nitrianskej galérii

Ako prebieha maratón týchto experimentov?

Prebieha to tak, že školská skupina, ktorá príde na túto výstavu prejde spolu so mnou jednotlivé miestnosti výstavných priestorov, kde sú prezentované diela autorov. Každá miestnosť výstavy je zameraná na nejaký príbeh. Podstate v každej časti môžeme robiť určitú krátku aktivitu.

Ako napríklad?

Napríklad reagujeme na dielo Miloty Havránkovej (vystavujúca autorka), kde dokresľujeme portrét, samozrejme, máme vlastné výkresy. (úsmev) Tiež budeme písať želania, ktoré si ľudia prajú vždy v noci pred spaním – na ružové papieriky. Tie následne rituálne odložíme do postele, ktorá je nainštalovaná v galérii. Teším sa aj na sadenie semienok do sklenených pohárov. Jednu miestnosť máme zameranú na zrod, vitalitu a práve v semienku je nový život. Deti si teda symbolicky zasadia život do nádobky, ktorú si budú môcť zobrať domov a starať sa o ňu.

Zdroj: NitrianskagalériaFB

Budú sa aktivity obmieňať?

Aktivity tohto maratónu po približne mesiaci a pol pozmeníme. Vo februári budú aj tvorivé dielne určené pre dospelých a seniorov, ktorí budú viac-menej robiť svoje filozofické a výtvarné projekty inšpirované výstavou.

Je naplánované aj slávnostné ukončenie experimentov?

Celý program bude zakončený záverečnou výstavou v Nitrianskej galérii, kde vyberieme najlepšie a najkrajšie výtvory od našich návštevníkov. Vybrané diela budú aj ocenené.

K výstave vznikla aj maľovanka, tá bola ilustrovaná autistickou členkou galerijných dielní

Aké účinky majú tieto aktivity na ľudí?

Mnohé diela pôsobia na ľudí artterapeuticky. Tým, že je téma tejto konkrétnej výstavy zameraná na ľudské sny a túžby, tak aj vytváranie nejakého výtvarného minidielka môže mať na ľudí terapeutický účinok. Výsledok môže byť aj ich osobné rozanalyzovanie svojich vlastných snov a túžob. V galérii tak môžu popremýšľať, akou cestou chcú v živote ísť a čo vlastne môžu urobiť pre to, aby sa im nejaké želanie splnilo.

Galerijná pedagogička Elena Tarábková

Aký je cieľ tohto projektu?

Mojím cieľom je motivovať ľudí, či už dospelých alebo deti, aby sa viac ponorili do seba a rozanalyzovali to, čo naozaj chcú a či to vedia uchopiť, poprípade zmeniť.

Je tento projekt zameraný na určitú vekovú kategóriu?

Nemám vyhranenú vekovú kategóriu, projekt je určený aj pre deti materských a základných škôl. S tým, že sa jednotlivé aktivity, rozhovory, budú prispôsobovať ich veku.  

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password