Nitrianska galéria na novej výstave predstaví aktuálnu študentskú tvorbu

Študenti reagujú napríklad na ekologickú problematiku, úskalia súčasnej komunikácie na sociálnych sieťach, alkoholizmus, pandémiu či vojnu na Ukrajine.

Tvorbu deviatich študentiek a študentov Ateliéru slobodnej kreativity 3D na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach uvidia aj Nitrania. Výstavu ich tvorby pripravuje Nitrianska galéria.

Východiskovým tohto „sochárskeho“ ateliéru sú rôzne prejavy priestorovo orientovanej tvorby, pričom študenti sa môžu prejaviť v širšej škále médií od klasických sochárskych disciplín cez maľbu, kresbu, intermédiá, video až po akčné umenie.

„Výstava v Galérii mladých je výberom semestrálnych prác vytvorených v časovom rozmedzí približne dvoch rokov (do aktuálneho zimného semestra 2022/2023), doplneným o niekoľko dokumentácií exteriérových intervencií zo školských plenérov na Gemeri,“ približuje Nitrianska galéria.

Študenti reagujú napríklad na ekologickú problematiku, úskalia súčasnej komunikácie na sociálnych sieťach, alkoholizmus, pandémiu či vojnu na Ukrajine.

Názov výstavy Štvrtá dimenzia súvisí s trojrozmernosťou priestoru definovanéh dĺžkou, šírkou a výškou, ktoré sú na seba kolmé. „V štvorrozmernom priestore (4D) je štvrtý rozmer kolmý na všetky ostatné. Keďže žijeme v trojrozmernom priestore, štvrtú dimenziu si vieme predstaviť len s ťažkosťami, pozorovať ju nedokážeme vôbec,“ dopĺňa galéria.

Podľa organizátor ľudia môžu štvrtú dimenziu vnímať aj ako duchovný či metafyzický priestor a v súvislosti s touto výstavou môže byť našou štvrtou dimenziou sloboda.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password