Diecéza vyzýva k ostražitosti, pribúdajú pokusy o krádež

Pokusom o krádež v kostole sa zlodej v zmysle trestného zákona dopúšťa skutku spáchaného na mieste požívajúcom pietu alebo všeobecnú úctu.

foto ilustračná (zdroj: NH)

Diecéza informovala, že v sobotu podvečer malo v jednej z farností dôjsť: „k násilnému vniknutiu do priestorov farskej budovy, poškodeniu vnútorného zariadenia a k pokusu o krádež cenností a finančných prostriedkov, ktoré sa tam ani nenachádzali“.

Biskupstvo vyzýva najmä správcov farností a cirkevných zariadení o zvýšenie ostražitosti.

Žiada tiež o prijatie takých bezpečnostých opatrení, ktorými bude potenciálne možné v budúcnosti predchádzať pokusom o krádež a škodám. Okrem aktuálneho prípadu boli podľa diecézy nedávno zaznamenané aj ďalšie prípady krádeží a poškodzovania v cirkevných objektoch. „Aktuálna koronavírusová pandémia dostala aj mnohé farnosti do situácie, kedy s ťažkosťami zvládajú financovanie základných potrieb, ako sú platby za energie, či kúrenie v kostoloch, a už vôbec nedisponujú žiadnou finančnou hotovosťou, ktorú by mali uloženú v priestoroch farských budov,“ tvrdí biskupstvo. Pokusy o krádež v týchto objektoch preto údajne nemôžu priniesť nelegálny prospech. „Ďakujeme zároveň farníkom z farnosti, v ktorej sa pokus o krádež udial, za pohotovú reakciu a snahu o zabránenie páchateľom pri dokonaní trestného činu a ich zadržanie,“ dodala diecéza.

Pokus o krádež v jednom z nitrianskych kostolov sa udiala aj v apríli tohto roka.

Zlodej vtedy uviedol, že v pokladničke bolo len 1 euro. A možno si spomínate aj na prípad z roku 2018. V obci Nová Ves nad Žitavou (okres Nitra) sa vtedy 62-ročný muž vlámal do miestneho kostola. Podľa Televízie JOJ sa však pri odchode zasekol nad zamrežovanými dverami. Muža si všimla miestna obyvateľka, ktorá zavolala farára a ten policajtov. Lúpežník mal v pláne odísť s pokladničkou, v ktorej bolo 25 eur.

V zmysle trestného zákona sa zlodej v kostole dopúšťa skutku spáchaného na mieste požívajúcom pietu alebo všeobecnú úctu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password