Nitranka Pavlína získala medzinárodné ocenenie

Medzi tisíckami mladých ľudí bola ocenená aj nitrianska študentka. Mladých ľudí na Slovensku podporila prezintka Zuzana Čaputová.

V utorok 10. septembra si študentky preberú za svoju obdivuhodnú vytrvalosť a cieľavedomosť medzinárodné ocenenie v rámci rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátené DofE). Slávnostnú ceremóniu otvorí prezidentka Zuzana Čaputová a úspešných študentov ocenia známe osobnosti ako napríklad veľvyslanec Spojeného kráľovstva Andrew Garth, speváčka Celeste Buckingham, zlatí hokejisti Handzuš a Pavlikovský. Podujatie je organizované pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred vyše 60. rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Realizujú ho mladí ľudia vo veku od 14 do 24 rokov. Na Slovensku bolo v minulom školskom roku do DofE zapojených vyše 3000 účastníkov. Vyše 600 absolventov si svoje ocenenie preberie na bratislavskej slávnostnej ceremónii. Ide o študentov z Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Mladých ľudí na svojej ceste splnených cieľov a snov podporili učitelia, manažéri a lídri z partnerských organizácií, ktorí si tak sami rozvíjali svoje líderské zručnosti.

Medzi ocenenými bola aj osemnásťročná Pavlína Ružičková z nitrianskeho Gymnázia na Párovskej ulici, ktorá sa rozhodla pomôcť novej spolužiačke z Mexika.

Do školy k nám prišlo dievča z Mexika. Bola veľmi milá, no všetci ju viac či menej ignorovali. Bola z toho smutná. Spriatelili sme sa a keďže som práve hľadala vhodný dobrovoľnícky cieľ, napadlo mi, že ju budem v rámci dobrovoľníctva v DofE doučovať slovenčinu,” spomína si na začiatok svojej “učiteľskej” kariéry mladá študentka. Neskôr sa k nej pripojili ďalšie zahraničné študentky a pri vyberaní dobrovoľníckeho cieľu pre striebornú úroveň DofE v tom mala Pavlína jasno. Založila preto Klub zahraničných študentov, do ktorého sa zapojilo 17 mladých ľudí zo zahraničia, ktorí študovali v Nitre a okolí. Pavlína im pomáhala s novým jazykom, s vybavovaním voľnočasových aktivít a iných praktických vecí. Okrem toho sa v prvom rade snažila, aby sa začlenili do komunity, zoznámili sa s novými ľuďmi, naučili sa niečo o našej krajine a kultúre a cítili sa tu dobre.

zdroj fotky: www.dofe.sk

Na našich pravidelných stretnutiach sme sa rozprávali o ich krajinách a zvykoch, hovorili sme o tom, čo je u nás inak a ako to vnímajú. Naše veľkonočné tradície sa im napríklad zdali čudné, tie vianočné sa, naopak, väčšine páčili. Jedno dievča z USA mi povedalo, že som jeho strážnym anjelom. To, že im viem naozaj pomôcť, ma posúvalo ďalej,” spomína strieborná absolventka rozvojového programu DofE.

Počas bronzovej úrovne v rámci DofE prekonala aj samu seba na náročných prekoch Spartan Sprint. Zlepšila si svoju kondičku behaním a keďže ju šport nadchol, rozhodla sa k behu pridať počas strieborných aktivít aj silový tréning. Pavlína si stanovila ambiciózny cieľ – a to zdolať Spartan Sprint – beh, ktorý sa realizuje na trase takmer 7 kilometrov v kopcovitom teréne, počas ktorého musia súťažiaci zdolať viac ako 20 prekážok.

Už počas tréningu som si uvedomovala, že som si vybrala mimoriadne náročný cieľ. Začala som prvý raz v živote trénovať s trénerkou v posilňovni a prvú krízu som prekonala asi po dvoch týždňoch. Spartan sa mi zdal byť super, hovorila som si, že ak sa mi to vôbec podarí dokončiť, bude to super, na umiestnení mi nezáležalo,” spomína si Pavlína na svoj tvrdý tréning.

Pavlína sa na tieto mimoriadne náročné preteky pripravovala pol roka, na to, aby získala viac sily, by potrebovala viac času. Keď však prišiel deň D, vložila do toho všetko a svoj cieľ splnila. V daždi a blate musela okrem behu do kopca zvládnuť preskakovanie prekážok, lezecké steny, šplhanie na lane, prenášanie kameňov, plazenie a mnoho ďalších. Ak nejakú prekážku nezvládla, musela zvládnuť 30 trestných cvikov.

„Najsilnejším momentom bolo, keď som si uvedomila, že vlastne nikto reálne neveril, že to zvládnem. A ja som to zvládla. Všetci boli v šoku a ja som bola na seba veľmi pyšná,” hovorí mladá študentka, ktorá si zo Spartan Sprint odniesla domov medailu.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password