Nitrania v zahraničí: Zuzi a stovežatá Praha

„V Praze je blaze,“ spieva Tomáš Hajíček. Je to skutočne tak? Odpovie nám jej obyvateľka Zuzana.

V predchádzajúcom príspevku sme zavítali do Holandska, článok môžete nájsť tu. Dnes sme sa na život v zahraničí popýtali Zuzky, ktorá pochádza z Nitry. V rodnom meste vyštudovala Športové gymnázium a následne aj vysokú školu. Neskôr ju život a láska zlákali k susedom do Česka – Olomouca, kde úspešne ukončila magisterské štúdium. V rámci školy navštívila cez Erazmus – výmenný študentský program, krajiny ako Portugalsko či Taliansko. Nakoniec však zakotvila v Prahe. Tam žije so svojím manželom a s ich synom Alfrédom.

Aký je tvoj vzťah k Nitre?

K Nitre mám viac menej pozitívny vzťah. Ako sa to vezme, v podstate sa do nej rada vraciam, ale ešte radšej z nej odchádzam.

Čo ti na Nitre chýba najviac, a ako často ju navštevuješ?

Najviac mi na mojom rodnom meste chýba rodina. Do Nitry sa pravidelne vraciame, dá sa povedať, že v priemere je to tak raz za mesiac.

Aký bol dôvod tvojho odchodu?

Odišla som kvôli škole a priateľovi – teraz už manželovi.

Aký je rozdiel medzi životom v Nitre a v zahraničí?

Život v Prahe je dosť rozdielny, asi rozdielnejší než v iných častiach Českej republiky. Je tu veľmi veľa cudzincov a je to cítiť, aj my bývame v časti, kde sú rôzne etniká. Okrem Slovákov okolo nás žijú Vietnamci, Číňania a rôzne iné národnosti. Najväčší kultúrny rozdiel teraz pociťujem na ihrisku, kam sa chodievame hrať s mojim malým synom, inakosť je badateľná vo výchove detí. Mesto tiež nie je až také „osobné“. Keď sa v Nitre s niekým stretnem na ulici je to poväčšine známy alebo aspoň niekto, koho som už mala možnosť stretnúť.

Plánuješ sa do Nitry vrátiť?

Stále neviem odpovedať na otázku týkajúcu sa môjho návratu. Jedno obdobie si vravím, že áno, viem si to predstaviť, potom zasa príde obdobie, kedy si vravím, že nie. Takže neviem. Momentálne, v tento deň a v tejto chvíli, návrat neplánujem.

Prečo ste si vybrali život vo veľkomeste?

Kvôli možnostiam. Človek tu toho môže veľa dosiahnuť a získať.

Pre aké faktory by si sa do svojho rodného mesta vrátila?

Vrátila by som sa z čisto rodinných dôvodov. V Nitre máme všetkých blízkych, veľa známych a priateľov. Tu sme sami a môžem povedať, že je veľmi náročné vychovávať dieťa v cudzej krajine, hoc žijeme u susedov. Stále sa tu cítim ako cudzinec a cudzincom aj zostanem.

Čo ťa odrádza od návratu do Nitry?

Dôvod, ktorý ma odrádza od návratu do Nitry je ten, že sa v Prahe cítime viac inkognito. Nepoznáme tu hneď všetkých a nevznikajú možno nejaké intrigy, ohováranie a podobne. Ďalej si neviem predstaviť, že by môj partner našiel v Nitre prácu. Pohybuje sa v oblasti IT technológií a v našom meste by asi nemal vhodné podmienky. Pre mňa je však hlavné byť so svojou rodinou, nech už sme kdekoľvek. Slovo domov sa neviaže k miestu, ale k mojej rodine a tou je môj manžel a syn. Keď by manžel zahlásil, že sa sťahujeme do Indie alebo Etiópie, tak sa zbalíme a ideme.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password