Nitrania v zahraničí: Stanislav Halama

Aloha, predstavte si, že odídete ako 14-ročný na Havaj a o pár rokov neskôr máte našliapnuté na rozbehnutie svojho vlastného biznisu.

Aké to je bývať v raji a pracovať pre rodinnú firmu prezradí Stanislav „Stanley“ Halama – dvadsaťsedemročný Nitran. Ten ako deviatak opustil Nitru a so svojou mamou odcestoval na Havajské ostrovy. Pôvodne plánoval pobudnúť len jeden rok, no kto by opustil Havaj, ak by nemusel?

Kde momentálne žiješ a pracuješ?

Momentálne žijem v Honolulu na ostrove Oahu a pracujem v našej firme s názvom Sinaloa Hawaiian Tortillas, ako napovedá názov, robíme tortily. Monopolizovali sme si ich výrobu po celých Havajských ostrovoch. Sme totiž jediná firma, ktorá produkuje tortily, takže máme pod palcom všetky reštaurácie, ktoré používajú tortily na nachos. Pracujem aj na vlastnej firme, no teraz je pre mňa prvoradé dokončiť bakalára – študujem marketing.

Ovládal si jazyk danej krajiny pred svojim odchodom?

Jazyk som trocha ovládal. Anglicky som sa učil od prvého ročníka na základnej, odišiel som v polovici deviateho ročníka, takže som mal nejaký ten základ, plus som počúval rap a anglických interpretov. Keď som sem prišiel stačili mi 4 mesiace a dokázal som hovoriť plynule. Teraz sa učím španielčinu a zaujíma ma aj francúzština.

Čo pre teba Nitra znamená?

Nitra je moje srdce. Vždy som sa tam rád vracal. Hneď ako som sa v roku 2007 odsťahoval, chcel som ísť naspäť. Aj som išiel, po dokončení školy v roku 2011. Domov som sa vrátil na 4 roky, aby som sa troška našiel, rozvinul svoje sny, zistil, čo mám rád a čo chcem v živote robiť. Proste som sa prišiel domov spoznať.

Čo ti na Nitre chýba najviac?

Na Nitre mi najviac chýba rodina, všetci moji najbližší odtiaľ pochádzajú. Samozrejme mi tiež chýbajú kamaráti, s nimi spojená zábava a aj naša príroda. Nemôžem sa však sťažovať, že rodinu vôbec nevidím, prišli nás sem navštíviť. Napríklad tu bol môj ujo – mamin brat.

Vraciaš sa do Nitry pravidelne?

Naposledy som bol v Nitre 2 roky dozadu. Predtým som chodil každý rok, to znamená, že hneď ako som sem prišiel tak som v 2008, 2009, 2010 strávil istý čas doma. Takže by som povedal, že Nitru navštevujem celkom často.

Aký je rozdiel medzi životom v Nitre a na Havaji?

Medzi Slovenskom a Havajom je naozaj veľký rozdiel (smiech). Čo sa týka financií, tak by som povedal, že ľudia na Slovensku zarábajú menej. Priemerný človek na Havaji zarobí tak 1000 dolárov za 2 týždne (tu sú dvojtýždňové platy). Bývanie je tu však veľmi drahé. Prenajať si priemerný byt v tejto oblasti stojí cca 1300 dolárov. Kúpa jedného apartmánu stojí nejakých 700 000 dolárov a dom v peknej lokalite ešte viac – okolo celého milióna a vyššie. Ja bývam v obyčajnom dome, ktorý má 4 izby a ten tu stojí okolo 1,3 milióna, pričom u nás na Slovensku nájdeme aj väčšie budovy za menej peňazí. Keby idem napríklad do Las Vegas a kúpim si dom za milión, mám obrovskú vilu.

Ďalší rozdiel je ten, že tu máme viacej vody, oceán a nemáme tu sneh ani zimu. Teraz je tu celkom chladno, v priemere tak 25 stupňov, menej ani nejde. Ďalší rozdiel vidieť v cene jedla. Obyčajné jedlo sa tu pohybuje vo výške 10 – 15 dolárov u nás tak 4, 5, 6 eur. Keď som naposledy navštívil Nitru bol som milo prekvapený, že som platil len pár drobných (smiech).

Vrátil by si sa do Nitry nastálo?

No na Slovensko by som natrvalo už neprišiel. Mám však víziu pestovať víno v našich viniciach pri Kolíňanoch a exportovať ho do zahraničia. Naša rodina má za sebou dlhú vinársku tradíciu a bolo by fajn v nej pokračovať.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password