Nitrania v zahraničí – Peter Kvasňovský

Slováci pôsobiaci v zahraničí odpovedajú na otázky o ich milovanej Nitre.

Ako prvého predstavíme Petra Kvasňovského, obyvateľa Čermáňa, narodeného v deväťdesiatych rokoch. Ten sa momentálne nachádza v zasneženom Tirolsku, kde pracuje na vysokohorskej chate už šiestym rokom. Aké to je pracovať na mieste, kde hrozí lavínové nebezpečenstvo, spočiatku nikomu poriadne nerozumiete a teploty dosahujú mínusové hodnoty? Dozviete sa v nasledujúcom rozhovore.

Aké je tvoje civilné zamestnanie, kde presne pracuješ a bývaš?

Pracujem ako kuchár a momentálne žijem a aj pracujem v lyžiarskom stredisku Hochfügen neďaleko Innsbrucku, čiže Tirolsko.

Lyžiarske stredisko, kde Peter pracuje

Aký je tvoj vzťah k Nitre a ako často ju navštevuješ?

Nitru mám veľmi rád, vyrastal som v nej a vraciam sa tam s radosťou. Je to môj domov, kde žije väčšina mojej najbližšej rodiny. Svoje rodné mesto navštevujem pravidelne, keďže pracujem sezónne, stále si nájdem čas na nejaký mesiac – dva, kedy sa vrátim naspäť. Je príjemné znova vidieť všetkých kamarátov aj blízkych.

Pracuješ v nebezpečných podmienkach?

Ako sa to vezme. Máme tu všetok dostupný komfort, no stane sa, že sa príroda občas rozhodne zblázniť a nám nezostáva nič iné, než počkať a modliť sa. Po nemecky.

Ovládal si jazyk predtým ako si nastúpil na svoju pracovnú pozíciu?

Nie, vedel som iba hrubé základy a nadávky, inak nič moc. Ďalšia vec je, že sa tu rozpráva inou nemčinou a zamestnanci nie sú len Nemci, ale aj Poliaci, Česi a občas Slováci.

V čom je podľa teba život v Nitre odlišný?

Život v Nitre a život tu je rozdielny, hlavne čo sa týka ľudskej mentality. Keďže žijem v malom mestečku, ľudia sú viac priateľskejší. Každý sa tu každému pozdraví, dokonca aj vtedy, keď sa nepoznajú. Život tu nie je taký stresujúci ako som bol zvyknutý v Nitre, kde sa väčšina ľudí naháňala do ale z práce. Porovnal by som aj platové podmienky, aj v Nitre som bol zamestnaný ako kuchár, tu je výška platu citeľne vyššia, zato ceny nájmov bytov sú porovnateľné s Nitrou.

Iný je tu životný štýl, stalo sa mi, že som raz počas letnej sezóny stretol deduška ako z rozprávky. Ten potom nasadol aj so svojou – zrejme manželkou – do červeného Porche a odfrčali preč, čo bol pre mňa mierny šok. Určite je tu niečo drahšie, ale ceny potravín a drogérie sa moc nelíšia od tých našich.

Chcel by si sa do Nitry znova vrátiť natrvalo?

Určite áno, chcel. Zatiaľ je to však ešte otázka budúcnosti. Momentálne som spokojný s pracovnou pozíciou a ľuďmi, čo mám okolo seba.

Čo ti na Nitre chýba najviac?

Chýbajú mi kamaráti a možnosť ísť si spolu s nimi niekde sadnúť, no určite mi najviac chýba rodina a priatelia. Tiež sa mi na Nitre páči, že mám všetko po ruke.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password