Nitrania v zahraničí: Maja Karkošová

New York, betónová džungľa vystavaná zo snov.

Mesto poznáme nielen zo snáď každého zahraničného filmu, ale aj z médií. Tie takmer pravidelne zásobia našincov o útokoch, prepadnutiach a katastrofách spojených s týmto najväčším americkým jablkom. Aké je prežiť niekoľko útokov, neovládať jazyk a pretĺkať sa ulicami Brooklynu nám povie Nitranka Majka Karkošová, žijúca v Amerike dovedna už šesť rokov.  

Kde momentálne žiješ a pracuješ?

Momentálne žijem v New Yorku, presnejšie v Brooklyne, kde aj pracujem. Prácu mám kúsok od domu, čo je veľká výhoda. Dochádzam teda peši. Zatiaľ pôsobím v talianskej kaviarni, ale mám iné vyhliadky. Toto je len dočasné.

Aký je tvoj vzťah k Nitre?

K Nitre mám silný vzťah, je to moje rodné mesto, kde som prežila najkrajšie obdobie, a to detstvo. Dokonca mám aj tu vo svojej izbe zavesený obraz Nitrianskeho hradu.

Čo ti na Nitre najviac chýba?

Najviac mi určite, ako každému žijúcemu človeku v zahraničí, chýba rodina a priatelia, ale hlavne mi chýbajú Vianoce prežité v Nitre s rodinou. Tu sú sviatky úplne iné ako doma. NY je cez vianočné sviatky krásny, ale Nitre sa to nevyrovná. Napríklad také vianočné mestečko ako máme my v Nitre, tu nenájdete.

Navštevuješ svoje domovské mesto často?

Pravdu povediac, od kedy som v Amerike, som doma ešte nebola, a to už je niečo cez 6 rokov. Proste to nebolo možné, ale veci sa pohli a na jar ma tam čakajte. Som zvedavá, čo ma doma prekvapí.

Aký je rozdiel medzi životom v NY a v Nitre?

Rozdiel medzi životom doma a tu je ozaj veľký. Ľudia si tu tak nezávidia, nepredbiehajú sa kto má čo lepšie, príde mi, že sú si viac nápomocní. Ak prídem do obchodu, predavačky sa usmejú a poprajú mi pekný deň. A je jedno, či dačo kúpim alebo nie. Je tu väčšia sloboda, lebo nikto nikoho nerieši, pokiaľ nie si v slovenskej komunite. Je tu aj viac možností, čo sa týka práce. Ponuka reštaurácií je tiež rozmanitá, človek tu v podstate nájde úplne všetko čo hľadá, dokonca aj slovenskú kuchyňu. Trh z potravinami a celkovo obchod je tu veľmi otvorený. Hlavne je tu mnoho kultúr, takže sa aj ja niečo nové vždy naučím. Aj cestovanie tu má veľké výhody. Mimo NY sú letenky pomerne lacné a napríklad Miami nie je ďaleko. 

Aký bol dôvod tvojho odchodu do zahraničia?

Môj dôvod odchodu bola zvedavosť a chuť vyskúšať niečo nové. Doma mi bolo dobre, ale chcela som isť skúsiť žiť do zahraničia a keďže tu mám sesternicu, tak voľba padla na NY. Zo začiatku som zázemie mala u nej a po 2 týždňoch som sa osamostatnila. Plánovala som 3 mesiace, ale zapáčilo sa mi tu.

Vedela by si si predstaviť návrat do svojej domoviny nastálo?

Ťažko povedať, či by som prišla späť. Momentálne som šťastná tu, mám tu aj manžela a svoje pohodlie, takže asi skôr nie. Ale ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy.

Ovládala si angličtinu predtým, ako si sa rozhodla vycestovať?

Jazyk som veru neovládala. Predtým, ako som odišla, som navštívila taký rýchlokurz, nech mám aspoň základy, ale postupne som sa naučila komunikovať, aj keď mi to trvalo pomerne dlho. Zo začiatku som sa totiž dostala do slovenskej komunity, kde som angličtinu nepotrebovala.

Aké je žiť v meste s najväčšou kriminalitou? Cítiš sa v NY bezpečne?

Kde je teraz bezpečne? Tak je tu určite kriminalita, ale nemyslím si, že je to také, ako to vykresľujú médiá. Veľa mojich známych sa ma pýta na Bronx, či je to tam ozaj také strašné. Odpoveď je – záleží kde. Ani doma nie je bezpečné chodiť večer po uliciach, kde to človek nepozná. Rovnaké je to aj tu. Je pravda, že som sa tu stretla s pár atentátmi, ale to sa môže stať hocikde. Každopádne si myslím, že teraz je NY viac strážený a bezpečnejší než bol kedysi.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password