Nitrania v zahraničí: Lenka Patrášová

Nitra patrí do jej života najmä vďaka priateľom a zábavným spomienkam na študentské časy.

Viac o meste pod Zoborom nám zo svojho pohľadu vyrozprávala Lenka Patrášová – absolventka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Vďaka vysokej škole okúsila život v Amerike, kde sa musela spoľahnúť sama na seba. Neskôr vycestovala znova, tentokrát na výletnej lodi, ktorá kotvila v rôznych prístavoch európskych hlavných miest.

Kde momentálne žiješ a pracuješ?

Od septembra žijem v Rakúsku, v meste Krems an der Donau, kúsok od Viedne. Venujem sa kráse a vizáži. Som kozmetička.

Aký máš k Nitre vzťah a čo ti na nej chýba najviac?

Môj vzťah k Nitre je veľmi pozitívny, hlavne pre spomienky na strednú školu a výšku. Obe som absolvovala práve tam. Najviac sa mi asi cnie za atmosférou mesta. Hlavne pred sviatkami. Vždy s radosťou spomínam na vianočné trhy pred divadlom a na bezstarostné študentské časy.

Vraciaš sa do Nitry pravidelne?

Áno, keď som na Slovensku, vždy sa tam zastavím a stretnem sa s kamarátmi alebo s bývalými spolužiačkami. Niektoré už majú svoje vlastné deti, tak spolu ideme kočíkovať.

Aký je rozdiel medzi životom v Nitre a v zahraničí?

Za ten čas, čo som žila v Amerike, plavila sa na lodi a nakoniec sa usadila v Rakúsku, som naozaj nepocítila nejaké markantné rozdiely. Ľudia sú podľa mňa rovnakí, chcú všade v podstate to isté. Najväčší rozdiel vnímam len kvôli reči. Tiež v zahraničí chvíľu trvá, kým si nájdem nejakých blízkych ľudí. Po osvojení jazyka a nájdení tej správnej partie, už ide všetko ľahšie.

Čo bol dôvod tvojho odchodu do zahraničia? 

Zvedavosť. Už počas výšky som skúsila aké je „vysnívané leto v USA“ a bolo to fakt super, takže ma to nakoplo k tomu, aby som ďalej cestovala a spoznávala svet. Neskôr po škole som zistila, že na Slovensku je veľmi náročné nájsť dobre platovo ohodnotenú prácu. To bol ďalší dôvod, prečo som sa rozhodla skúsiť to u susedov v Rakúsku, ale aj na výletnej lodi v Nemecku. Vďaka tejto práci som musela absolvovať námornícky kurz, kde nás učili ako prežiť na lodi, dať prvú pomoc, evakuovať sa a podobne. Bola to naozaj zaujímavá skúsenosť. Ale nepokladala by som sa teraz za odborníka na námornícky štýl. (smiech)

Prišla by si do Nitry bývať na stálo?

Zatiaľ nad tým neuvažujem, aj keď je pravda, že mi chýba rodina a kamaráti. Na druhej strane, život v zahraničí mi zatiaľ plne vyhovuje. Sú tu lepšie pracovné podmienky.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password