Nitrania v zahraničí – Katarína Beliková

Tentokrát sa pozrieme do slobodomyseľného Holandska.

Práve v jeho hlavnom meste žije už 7 rokov 31 ročná Nitrianka Katarína. Vykonáva prácu barmanky/čašníčky v úspešnej reštaurácii priamo v Amsterdame. Mesto založené koncom 12. storočia je finančným i kultúrnym centrom Holanďanov. Má približne 742 884 obyvateľov, pričom v aglomerácii (mesto plus jeho prímestské časti) sa číslo pohybuje až pri jeden a pol milióne ľudí. O rôzne etniká nemá táto lokalita rozhodne núdzu. Vláda momentálne uvádza dovedna 177 národností s trvalým pobytom v hlavnom meste bicyklov.

Čo stálo za tvojím odchodom do Amsterdamu?

Prečo som sa rozhodla odísť práve sem? Chcela som skúsiť niečo nové, spoznať trochu inú kultúru, iný kraj a keďže moja mamina tu žije dlhšie, rozhodla som sa ísť za ňou. V tom momente som si myslela, že to bude len na rok, nejako sa mi pobyt predĺžil (haha).

Aké boli tvoje začiatky v cudzine? Nerobil ti problém iný jazyk?

Začiatky boli veľmi ťažké, nájsť si prácu, priateľov, udomácniť sa. Jazyk som dobre neovládala, bolo to ťažšie, ale chcelo to len čas. Naučila som sa poľský, anglický a už aj celkom ten holandský jazyk. Aj keď stále sa cítim ako začiatočník.

Bývaš a pracuješ na tom istom mieste ako na začiatku?

Za uplynulých 7 rokov som vystriedala veľa prác, veľa krát som sa sťahovala . Popri tom som ale našla rôzne záľuby. Hrávala som futbal za miestny klub, cestujem, chodím sa zabávať a spoznala som neskutočne veľa úžasných ľudí, bez ktorých by som to tu asi nezvládla.

Je život v Holandsku odlišný?

Život v Holandsku je iný, je tu veľa národností. V podstate takmer všetky etniká, čo ja priam milujem. Mám priateľov z rôznych krajín, spoznávam ich kultúru, učím sa od nich nové veci, čo je naozaj úžasná a zaujímavá skúsenosť.

Chýba ti tvoje domovské mesto?

Za Nitrou je mi často smutno, veď je to predsa moje rodné mesto. Mesto, ktoré bude u mňa vždy na prvom mieste. Viem, že sa tam môžem kedykoľvek vrátiť. Ale už nie natrvalo.

Čo ti na Nitre chýba najviac?

Najviac mi tu chýba naša príroda, hlavne kopce. Každému hneď ukazujem mesto odkiaľ pochádzam, najviac ich vždy očarí Zobor.

Ako často navštevuješ Nitru a Slovensko?

Už dlhšiu dobu som v Nitre nebola, ale už sa veľmi teším na deň, kedy tam znova prídem.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password