Nitrania v zahraničí – Táňa Nilašová

Do cudzej krajiny vycestovala v jedenástich rokoch.

Upršané počasie, britský humor, pokoj Angličana, kráľovská rodina, silný britský prízvuk. To všetko a ešte viac, človeka čaká pri príchode do Spojeného kráľovstva. Začiatky v cudzej zemi bývajú často náročné pre dospelého. Ako ich prežíva dieťa? To nám bližšie ozrejmí Táňa Nilašová, rodáčka z Nitry.

Kde momentálne žiješ a pracuješ?

Momentálne žijem v Kente – malom prímorskom meste v Anglicku. Pracujem pre právnickú firmu v Canterbury.

Čo pre teba Nitra znamená?

Narodila som sa v Nitre a napriek tomu, že v Anglicku žijem posledných 15 rokov, Nitra zostáva obrovskou súčasťou mojej identity. Som veľmi hrdá na to, že som z Nitry, vždy to bude miesto, kam sa vrátim. Nikdy nezabudnem na svoje korene.

Čo ti na Nitre chýba najviac?

Najviac mi chýba moja rodina a miesta z môjho detstva. Hlavne trávenie času u mojej starej mamy na Zobore.

Ako často navštevuješ Nitru?

Svoje domovské mesto sa snažím navštíviť čo najviac. Najmenej dvakrát ročne.

V čom je život v Kente/Anglicku odlišnejší od života v Nitre?

Je ťažké porovnávať život tu a v Nitre. Odišla som, keď som mala 11 rokov. Život, ako taký som ešte úplne nezažila. Určite môžem povedať, že život cudzincov nebol na začiatku jednoduchý. Moji rodičia tvrdo pracovali, aby nám dali čo najviac. Spomínam si, že ma prekvapil školský systém vo Veľkej Británii. Je na úplne inej úrovni než na Slovensku. Keď som tu začala chodiť do školy, nemohla som uveriť štandardu tried. Všetko bolo špičkové a škola všetko dodávala.

Aký je rozdiel medzi každodenným životom vo VB a v SR?

Pretože som vyrastala vo Veľkej Británii, je veľmi ťažké porovnávať každodenný život. No podľa mňa je tu v Anglicku draho. Najmä ak plánujete ísť na univerzitu alebo si kúpiť dom. Viem, že s mojou súčasnou výplatou by bol môj život doma oveľa jednoduchší.

Čo bolo dôvodom tvojho odchodu?

Nebolo to moje rozhodnutie sa presťahovať. Moji rodičia odišli, aby našli lepšiu prácu a začali nový život. Myslím, že hľadali lepšie príležitosti pre mňa a moju sestru. Pamätám si, že som z toho nebola nadšená. Zanechávala som za sebou celú rodinu a všetko na čom mi záležalo. Ale nemôžem im to vyčítať, pretože som sa dostala, kde som a nemyslím si, že by som nemala také isté príležitosti, ako mám tu.

Plánuješ sa do Nitry vrátiť a usadiť sa tu?

V Anglicku som stretla môjho priateľa, sme spolu už 6 rokov a do Nitry sa neplánujem vrátiť na stálo. Myslím, že by bolo pre mňa veľmi ťažké začínať odznovu. Môj život je tu, ale vždy sa vrátim aspoň na pár dní domov.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password