Nitra získala ocenenie za prácu s aplikáciou Odkaz pre starostu

Mesto pod Zoborom sa v rebríčku úspešných samospráv objavilo prvýkrát.

Za chod nitrianskeho Odkazu pre starostu zodpovedajú Mária Cok Steinemannová a Martin Dirnbach z Odboru projektového a strategického riadenia. Spolu s primátorom mesta Marekom Hattasom si v utorok od predstaviteľov Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť prevzali ocenenie Zlaté vedro.

Nitra sa spomedzi samospráv, ktoré majú viac ako 20-tisíc obyvateľov, umiestnila po Žiline na druhom mieste.

Ide o vôbec prvé umiestnenie mesta pod Zoborom. „Z nášho úspechu som nadšený. Druhé miesto vnímam ako obrovské povzbudenie,“ okomentoval úspech primátor Nitry Marek Hattas. Odkazprestarostu.sk je podľa neho výborný nástroj ako zapojiť obyvateľov do chodu mesta. Na pozíciu primátora som nastupoval s tým, že do mesta prinesiem zmenu. A aj toto je jeden z dielikov do mozaiky fungujúceho mesta,“ doplnil Hattas. Podľa Márie Cok Steinemannovej je ocenenie veľkou motiváciou do ďalšej práce, no nevylučuje ani snahu o zlepšenie: „Práca s portálom obnáša v prvom rade priamu komunikáciu s obyvateľmi mesta. Snažíme sa o promptné riešenie podnetov a aj o budovanie dôvery s ľuďmi, ktorí nám podnety zasielajú.“

Foto: Mesto Nitra

Systém bol spustený v roku 2010, zapojených je 150 obcí a miest na Slovensku.

Aplikácia Odkaz pre starostu je projektom mimovládnej organizácie Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a je podporený z Európskeho sociálneho fondu cez operačný program Efektívna verejná správa. Web už desať rokov ponúka priestor pre nahlásenie problémov v okolí. Podnety sú následne komunikované so samosprávou a ich riešenie pod spoločným drobnohľadom verejnosti. Od spustenia portálu bolo vyriešených viac ako 40-tisíc podaní, 18 665 ľudia nahlásili v roku 2019. Najviac z nich sa týkalo ciest, chodníkov, zelene a životného prostredia.

Foto: Mesto Nitra

V minulom roku bola aplikácia preložená aj do maďarčiny.

Zapojilo sa do nej 25 nových samospráv a vznikol aj systém Odkaz pre starostu PRO, ktorý im pomáha s efektivitou.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password