Nitra vybrala víťazný návrh budúceho skateparku na Chrenovej

Predpokladaná hodnota zákazky bude vychádzať z projektovej dokumentácie vytvorenej na základe vybraného návrhu. Výsledok rozhodne aj o tom, či bude radnica skatepark financovť z vlastných zdrojov, alebo bude žiadať o pomoc z Fondu na podporu športu a fondov Európskej únie.

Park so športoviskom vznikne na Nábreží mládeže medzi riekou a strednou školou. Multifunkčné ihrisko má ponúknuť priestor pre šport, zábavu, kultúru a relax. Využívať ho budú môcť Chrenovčania, obyvatelia mesta a okolia. Dominantou lokality je práve skateparku, v južnej polovici sa plánuje objekt správy s kaviarňou, hracie plochy a vyhliadka a mesto.

Bezbariérovosť územia je samozremosťou.

„Riešené územie s bezprostredným kontaktom s riekou, otvorenými výhľadmi na historický hrad, s krásnymi zoskupeniami hodnotných stromov a v blízkosti centra nám vytvára pre takýto multifunkčný areál dokonalé podmienky,“ uvádza víťazný návrh pražskej firmy. Odborná porota zložená zo skaterskej komunity, architektov a krajinných inžinierov. Súťaž bola organizovaná s Asociáciou skateboardingu SR. „Vyhral kvalitný návrh, a to hlavne vďaka forme súťaže, akú sme zvolili. Mám veľkú radosť, že nám v meste vznikne ďalší priestor pre zmysluplné trávenie voľného času mladých ľudí,“ povedal primátor
Nitry Marek Hattas.

Víťazný ateliér Unicorn Unicorn z Česka sa špecializuje na návrhy skateparkov a verejných priestranstiev.

Má za sebou už niekoľko revitalizácií verejných priestranstiev, ktoré sú dnes komunitami miestych obyvateľov využívané ako športoviská
(napríklad projekt Praha-Čakovice, Výstaviště Praha, Urban Park Bratislava). Návrh ráta s osadením lavičiek, smetných košov a osvetlenia. Vyťažená zemina má slúžiť pre betónové konštrukcie. „Zemina odkopaná pre betónové konštrukcie skateparku tak bude znovu použitá na zakopanie objektu správy do terénnej vlny,“ uvádza nitrianska radnica. Architektonické riešenie pracuje aj s existujúcou zeleňou.

„Víťazný návrh rieši územie formou rozdelenia celku na dve časti pozdĺž osi, ktorá je smerovaná na Nitriansky hrad. Pozorné čítanie kontextu je viditeľné aj v snahe navrhnúť celý komplex tak, aby bol čo najviac súčasťou parku na nábreží. Ide o formu práce s terénom prostredníctvom pozitívnych a negatívnych intervencií do existujúceho terénu, a tým je docielená modulácia požadovaných skoro ažbionických tvarov. Je to parková úprava, po ktorej sa dá aj jazdiť na skateboarde, nie je to primárnemonofunkčný celok,“ povedal o vznikajúcom skateparku na Chrenovej Viktor Šabík, hlavný architekt Nitry a predseda poroty.

Televízia Nitrička

Forgot Password