Nitra spúšťa kampaň na EHMK. Predstavila nový web

Webová stránka, ktorá je v štyroch jazykoch, obsahuje informácie o projekte Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) aj prehľad súčasného kultúrneho života v Nitre.

Príprava na kandidatúru mesta pod Zoborom na EHMK 2026 začala ešte v januári tohto roka. Do procesu tvorby sa v rámci projektového tímu v apríli zapojili obe nitrianske univerzity, kultúrne inštitúcie aj nezávislá kultúrna obec z Nitry a regiónu, dokopy viac ako 100 ľudí.

Radnica vníma projekt ako príležitosť na posilnenie postavenia kultúry a kreatívneho priemyslu v meste.

V rámci prípravy členovia tímu absolvovali cesty do miest, ktoré majú skúsenosti s EHMK aj niekoľkohodinové konferenčné hovory a workshopy. Trojica kultúrnych manažérov z Veľkej Británie a Nemecka dokonca na prelome júla a augusta pricestovala do Nitry a počas troch dní absolvovala prehliadku mesta i jeho kultúrnej infraštruktúry.

„Projekt Nitra 2026 nám môže pomôcť stať sa živým mestom plným aktívnych a vnímavých obyvateľov, mestom s jasnou víziou, v ktorom sa oplatí zostať,“ píšu členova tímu na novovytvorenej stránke nitra206.eu. Okrem iného magistrát v rámci kandidatúry očakáva nemalý prílev peňazí z Európskej únie a tiež 30-percentný nárast turizmu i vytvorenie 500 až 700 nových pracovných miest.

Projekt prechádza do fázy predstavenia širšej verejnosti.

Kandidatúra Nitry na titul EHMK 2026 má už svoju webovú stránku, spustená je i komunikačná kampaň na sociálnych sieťach. V nasledujúcich týždňoch čaká projektový tím písanie samotnej prihlášky, ktorú musí odovzdať Ministerstvu kultúry SR do 15. decembra 2020. „Spojili sme sa so zahraničnými expertmi, ktorí nám pomáhajú pri príprave projektu, jeho ideovej koncepcie a samotnom písaní bid booku, čo je niekoľko desiatok strán rozsiahla prihláška,“ priblížil Marián Tesák, projektový manažér, ktorý má na starosti program a koncept prihlášky. Jej samotná obhajoba pred komisiou zloženou z členov Európskej komisie a manažérov bývalých EHMK prebehne na prelome januára a februára. „To, či Nitra postúpi do užšieho výberu slovenských miest, by malo byť jasné vo februári 2021,“ uzatvára radnica.

Foto: Mesto Nitra

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password