Nitra si Nežnú revolúciu pripomenie viacerými podujatiami

V nedeľu 17. novembra 2019 si pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie. V našom meste sa bude pri tejto príležitosti konať niekoľko spomienkových podujatí aj v rámci Festivalu slobody.

Zdroj foto: pixabay.com

Prvá z nich začala v priebehu minulého týždňa. Ide o veľkoplošnú maľbu tzv. murál, ktorý sa nachádza na bočnej fasáde Domu opatrovateľských služieb neďaleko Župného domu. Dielo s názvom Zrod demokracie vytvorila rakúsko-francúzska dvojica Jana & JS, ktorá je autorom desiatok graffiti vo Viedni, Paríži či Londýne.

Murál znázorňuje matku s dieťaťom ako symbol toho, že sa nám pred 30 rokmi narodila demokracia. Reportáž TV Nitrička z priebehu vzniku murálu nájdete tu.

Murál na budove Domu opatrovateľskej služby (Ulica Janka Kráľa, Nitra)

Na Nežnú revolúcia sa 11. novembra pozrieme optikou študentov a pamätníkov. Katedra histórie FF UKF v Nitre a Ústav pamäti národa organizujú stretnutie účastníkov novembrových udalostí a študentov o 13.30 v Študentskom domove Nitra (miestnosť BSB-127). Podujatie otvorí prednáška doktoranda katedry Tomáša Královiča. O pohľad na „Nežnú“ sa podelia zástupcovia niekdajšieho študentského hnutia.

Akými zmenami v tomto období prechádzala Nitra, príde porozprávať bývalý pedagóg PF UKF Ivan Mačura.

Rad spomienkových podujatí bude pokračovať utorok 12. novembra o 11.00 hodine (Študentský domov Nitra, BSB-130) workshopom zameraným na tému ľudských práv, slobody prejavu, cenzúry a autocenzúry. „Účastníci „zažijú“ tri ilegálne schôdzky počas osemdesiatych rokov minulého storočia a vyskúšajú si prípravu vlastného samizdatu,“ informujú organizátori Festivalu slobody.

Historické udalosti pripomenú okrem filmovej tvorby aj spomienky divadelníkov.

Filmových fanúšikov zaujme Historické kino, ktoré prostredníctvom vybraných filmov s historickým námetom oboznámi diváka s témou boja za slobodu a občianske práva. Súčasťou podujatia bude prednáška študentov Katedry histórie a diskusia o prípadných nezrovnalostiach medzi filmovými príbehmi a historickými faktami. Historické kino sa bude konať štvrtok 14. novembra o 11.00 hod. v Akropole FF UKF na Hodžovej ulici.

dab
Divadlo Andreja Bagara v Nitre

V rámci sobotňajšieho podujatia Noc divadiel bude o 18.30 vo foyer Divadla Andreja Bagara verejnosti sprístupnená výstava „nežná.nr“. O 19.30 hod. sa o svoje spomienky na 17. november podelia aj divadelníci. „Výstava zdokumentuje aktivity našich divadelníkov, ktorí boli v roku 1989 práve v tomto čase na zájazde v Moskve. Po návrate sa stali dôležitou hybnou silou novembrových udalostí v Nitre a nitrianskom regióne,“ vyjadrila sa projektová manažérka DAB Slavka Civáňová.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password