Nitra sa stáva pútnickým miestom izraelských Židov

Nápady a nové impulzy, ktoré by obohatili mesto, nerastú na stromoch. Svoje o tom vie aj Nitra.

Naši zástupcovia sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2020, ktorý sa konal na výstavisku Incheba v Bratislave 23. – 26. januára. Hoc nemalo naše mesto na výstavisku vlastnú expozíciu, svojou troškou sme prispeli vďaka propagačným materiálom o Nitre. Záujemcovia z celého sveta mohli získať v stánku Nitrianskeho samosprávneho kraja informácie a dozvedieť sa zaujímavosti o Nitrianskom hrade, Diecéznom múzeu či zoborskom kláštore. Odporúčané bolo aj spojenie návštevy mesta s pobytom na kúpaliskách v Poľnom Kesove alebo Podhájskej.

Ako sme sa dozvedeli, práve Nitra patrí k obľúbenej lokalite Izraelitov. „Nitru si stále častejšie vyberajú občania Izraela s cieľom navštíviť Synagógu, ako aj hlavný židovský cintorín s hrobom rabína Ezechiela Banetha, ktorého hrob sa stal pútnickým miestom,“ vysvetľuje hovorca mesta Tomáš Holúbek.

„Aj v dnešnej dobe prichádzajú zbožní veriaci z celého sveta, aby sa poklonili pamiatke Ezechiela Banetha a modlitbou a prosbami napísanými na drobných kúskoch papiera prosili o jeho pomoc v ťažkých chvíľach svojho života,“ uvádza Židovská náboženská obec.

Tento ľuďmi uctievaný rabín vynikal svojou zbožnosťou a múdrosťou, ktorá z neho urobila svätého. Ako to už pri legendách býva, ani rabín neunikol poverám a dodnes sa verí, že z jeho hrobu čnie do neba ohnivý stĺp. „Podľa inej legendy vraj Ezechiel Baneth nebol spokojný s mravnosťou a spôsobom života svojej rodiny. Podľa poslednej vôle mali okolo neho pochovávať iba predčasne narodené deti, ktorých rodičia boli bez mravnej poškvrny. Preto nechali okolo jeho hrobu štvormetrový prázdny priestor,“ prezrádza ŽNO. Židovský cintorín, ktorý svojou rozlohou patrí k najväčším na Slovensku, okrem iného predstavuje posledné miesto odpočinku Josefa Engela, ktorý v značnej miere prispel k rozvoju Nitry.

Ezechiel Beneth

Nitrianska organizácia cestovného ruchu sa okrem predstavenia dominantných čŕt mesta zúčastnila v piatok 24. januára aj na informačnom stretnutí oblastných organizácií. „Cieľom účasti na tomto stretnutí bolo získať usmernenie k marketingovým aktivitám v rámci spolupráce s Nitrianskou organizáciou cestového ruchu. Tiež sme chceli získať inšpiráciu pri prezentácii mesta v rámci rozvoja cestovného ruchu. Každá návšteva cestovateľského veľtrhu je pre nás bohatou inšpiráciou a studnicou nápadov, ktoré nám pomáhajú pri príprave novej turistickej sezóny,“ uviedla Terezia Zaujecová, zastupujúca vedúca odboru miestneho rozvoja a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Nitre.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password