Nitra prišla o zoborského opáta Ladislava Belása vo veku 90 rokov

V rokoch 1985 – 1990 bol farárom farnosti Nitra – Dolné mesto, ktorej farským kostolom bol Piaristický kostol sv. Ladislava.

„Naše zvony pred pár minútami ohlásili úmrtie osvieteného pána Mons. Ladislava Belása, titulárneho zoborského opáta a kanonika Katedrálnej kapituly sv. Emeráma v Nitre,“ uvádza Piaristický kostol sv. Ladislava v Nitre.

Ladislav Belás zomrel vo veku 90 rokov. Zoborským opátom bol 14 rokov, katedrálnym kanonikom 47 rokov, Kristovým kňazom 67 rokov. Pôsobil ako cirkevný historik, vysokoškolský pedagóg, zoborský opát a dlhé roky bol správcom Diecéznej knižnice. O jej zaujímovstiach porozprával aj pre Televíziu Nitrička.

foto: archív TV Nitrička

Vďaka televízii si môžete pozrieť aj medailón o jeho živote a práci.

Najstarší nitriansky diecézny kňaz slávil 8. septembra 2020 pri príležitosti 50. výročia svojho príchodu do Nitry ďakovnú svätu omšu na Zoborskom kláštore. V novembri 2019 bol predsedom Nitrianskeho samosprávenho kraja Milan Belicom ocenený Zlatou plaketou s pamätnou listinou za mimoriadny prínos v oblasti štúdia cirkevných dejín, publikačnú činnosť či starostlivosť o Diecéznu knižnicu.

„Svätá omša spojená s pohrebnými obradmi bude slávená v nedeľu 10. januára 2021 o 9.00 hod. v Katedrálnom chráme – Bazilike sv. Emeráma v Nitre. Následne pochováme jeho telesné pozostatky v kanonickej krypte,“ informovalo Biskupstvo Nitra.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password