Nitra prišla o ďalšieho velikána. Zomrel profesor Imrich Točka, autor viacerých kníh o Nitre

Minulý týždeň 9. mája nás vo veku 78 rokov navždy opustil laureát Ceny mesta Nitry.

Priatelia, Klubisti, Nitrančani, žiaľ, teraz ma zastihla veľmi smutná správa. Dnes doobeda nás opustil náš vzácny priateľ, náš klubista, dlhoročný vysokoškolský pedagóg, súdny znalec v odbore poľovníctva, numizmatik, historik, ale hlavne náš obrovský lokálpatriot – Nitrančan, ktorý o Nitre a okolí napísal 20 kníh. Prof. Ing. Imrich Točka CSc. sa rozhodol, že sa bude na nás pozerať už len z neba. Večný odpočinok daj mu Pane, zbohom vzácny priateľu,“ píše sa na stránke Klubu priateľov starej Nitry.

Profesor Točka bol podľa dostupných informácií univerzitným pedagógom na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, slovenský spisovateľ, numizmatik, kampanológ (odborník na zvony, pozn. red.), regionálny historik a v neposlednom rade aj záchranca kultúrnych pamiatok. V roku 2011 napríklad objavil v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre stratenú sochu Krista Trpiteľa z roku 1770. V roku 2012 sa mu zas podarilo vo farskom Kostole sv. Urbana na Zobore objaviť zvon. 32-kilový nález následne identifikoval ako Zvon zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému z roku 1973.

V roku 2011 daroval Ponitrianskemu múzeu v Nitre svoju celoživotnú zbierkou medailí, o dva roky neskôr sa stal zakladateľom Zoborského skrášľovacieho spolku. V 2016 sa stal laureátom Ceny mesta Nitry za jeho celoživotnú pomoc pri kultúrnom rozvoji, propagácii mesta a záchrane kultúrneho dedičstva. V 2018 si odniesol cenu Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorá mu bola udelená za záchranu minulosti nášho mesta.

Počas výslužby sa ako štátny rentier venoval písaniu knižných diel z oblasti regionálnej histórie, kampanológie a numizmatiky. Medzi jeho najznámejšie knižné diela patria Nitrianske zvony (2012), Zobor (2014), Tormoš – Chrenová v zrkadle času (2015) a Historky spod Nitrianskeho hradu (2017).

Česť jeho pamiatke.

Zdroj foto: Klub priateľov starej Nitry Facebook

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password