Nitra pokračuje v revitalizácii tržnice

Historický objekt prechádza postupnou rekonštrukciou a pred časom bol dokončený jej architektonicko-historický výskum.

Foto: NH

Podľa mesta má rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky zvýrazniť jej historickú hodnotu, rozšíriť tržnicu o kultúrnu, spoločenskú a komunitnú funkciu. Doplniť sa má gastrozóna i posedenie na nádvorí. „Okrem architektonicko-historického výskumu už bola vypracovaná správa k revitalizácii. Urobili sme SWOT analýzu, zmapovali potreby, vyhodnotili pomer typov prevádzok, zadefinovali víziu a strategické ciele. To všetko ukázalo jasné smerovanie obnovy tržnice,“ uviedol magistrát.

Rekonštrukcia sa začala obnovou historických okien, ktorých má tržnica 175.

Remeselno-umelecká výroba jedného okna vyjde na približne 3000 eur a výroba repliky stojí viac ako 2000 eur. V súčasnosti bolo vymenených 14 okien a na výmene ďalších sa pracuje. Momentálne sa pripravujú projektové dokumentácie na odvlhčenie tržnice a na rekonštrukciu gastrozóny. Tá vznikne v krídle od Štúrovej ulice.

Časom budú pribúdať ďalšie projekty, ktorými sa bude revitalizácia a modernizácia tržnice riadiť.

Mesto aktuálne hľadá projektanta, ktorý zhotoví dokumentáciu k obchodnému centru. To by malo byť využívané aj na trhy, burzy, výstavy a kultúrne podujatia. Aktívne pracujeme na odstránení vizuálneho smogu, o ktorý na mestskej tržnici nie je núdza. Nevkusné prístrešky a reklamné pútače pripnuté k národnej kultúrnej pamiatke sa postupne demontujú. Vznikne jasný manuál, ktorý zjednotí vizuálnu stránku tržnice,“ vysvetlil magistrát.

Televízia Nitrička

Forgot Password