Nitra počíta v roku 2024 s rozpočtom vo výške takmer 101,5 milióna eur

Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý majú 14. decembra schvaľovať mestskí poslanci.

Najväčšie príjmy potečú do mestského rozpočtu aj na budúci rok z daní.

Predstavujú v ňom 65,7-percentný podiel, v celkovej výške viac ako 66,6 milióna eur. Sú v nich zarátané aj príjmy z daní fyzických osôb vo výške viac ako 41 miliónov eur, ktoré však radnica iba odhadovala. „Nakoľko nie sú ministerstvom financií zatiaľ zverejnené východiskové štatistické údaje a rozpočtované podiely obcí na výnose z tejto dane pre rok 2024,“ konštatuje sa v materiáli pripravenom na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Rozpočet vo svojich príjmoch počíta aj so zvyšovaním daní z nehnuteľností, či poplatkov za spracovanie a likvidáciu komunálneho odpadu.

Toto zvýšenie však musia ešte schváliť mestskí poslanci, takisto na rokovaní 14. decembra.

Najväčšie výdavky z mestského rozpočtu pôjdu už tradične do školstva a vzdelávania, na ktoré mesto v roku 2024 vynaloží takmer 41,5 percenta rozpočtu v predpokladanej výške viac ako 42 miliónov eur. Druhou najvyššou výdavkovou položkou budú náklady na vnútornú správu v hodnote 12,8 milióna eur. Na splátky úverov naplánoval magistrát sumu takmer 10,5 milióna eur.

Ako sa v materiáli konštatuje, radnica návrh rozpočtu pripravila napriek tomu, že k nemu stále nemá dostatok údajov. „Očakávania základných informácií o značnej časti príjmov rozpočtu sa zatiaľ nenaplnili, nakoľko príprava schválenia Štátneho rozpočtu na rok 2024 s východiskovými ukazovateľmi pre mestá a obce nie je zverejnená,“ pripomenula radnica.

Televízia Nitrička

Forgot Password