Nitra otvorí škôlky v prvom marcovom týždni. 1. stupeň základných škôl sa bude otvárať na základe vývoja situácie

Záujem o umiestnenie detí do nitrianskych škôlok je mierne nad hranicou päťdesiat percent, reálne bude zrejme nižší. Vráble zatiaľ školy neotvárajú.

foto ilustračné (pixabay.com)

Nitrianska radnica informuje, že od 1. marca budú materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta otvorené, rodičov však upozorňuje, aby dôsledne zvážili súčasnú situáciu. Podľa vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre (RÚVZ) dochádza v okrese Nitra k miernemu zlepšeniu situácie. Podľa posledného rozdelenie okresov bude Nitriansky v týždni od 1. do 7. marca zaradený do 3. stupňa varovania, teda v tmačervej, respektívne bordovej farbe.

Podľa Covid automatu tak mesto môže nariadiť otvorenie škôlok aj s prihliadnutím na očkovanie učiteľov, ktoré prebiehalo v nedávnom čase.

Učiteľov má mesto k dispozícii dosť. “Z viac ako 260 pedagogických zamestnancov materských škôl je zaočkovaných vyše 60 %, ďalší na vakcínu čakajú a takmer 70 ľudí covid už prekonalo,” hovorí vedúca odboru školstva na Mestskom úrade v Nitre Mária Orságová. Väčšia časť pedagógov by tak mala byť pred covidom chránená. Odbor školstva mestského úradu pre mestské materské školy tiež zakúpil 27 germicídnych žiaričov na dezinfekciu vzduchu. “Situácia sa v posledných dňoch pomerne stabilizovala. Rodičom preto chceme dať možnosť umiestniť deti do predškolských zariadení. Uvedomujeme si, že tlak, ktorý je na nich v posledných mesiacoch vyvíjaný, je častokrát neúnosný,” hovorí primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Záujem o umiestnenie detí do škôlok je mierne nad hranicou päťdesiat percent.

Radnica ale očakáva, že pre jarné prázdniny, ktoré v Nitrianskom kraji trvajú v týždni od 1. maraca, bude záujem o umiestnenie detí do škôlok menší než hovoria čísla. „Úlohu môže zohrať aj upozornenie RÚVZ, že po aktuálnej stabilizácii sa situácia bude opäť mierne zhoršovať,“ dodáva radnica pričom vyzýva k opatrnosti a žiada rodiny, ktoré žijú v domácnostiach s osobami z rizikových skupín, aby návrat detí do škôlok dôsledne zvážili.

Otvorenie prvé stupňa základných škôl, ktoré je v pláne od 8. marca, bude závisieť od vývoja pandemickej situácie budúci týždeň. A tiež od toho, či sa okres Nitra udrží v bordovom pásme Covid automatu.

Vo Vrábľoch zatiaľ školy otvárať neplánujú

Škôlky aj 1. stupeň základných škôl v druhom meste Nitrianskeho okresu zostávajú zatvorené. Krízový štáb Vrábel spustenie prezenčnej výučby nepovolil. Keďže obnovu prevádzky neodporučil ani RÚVZ, radnica otvorenie škôl presunula až na 8. marca. „Dovtedy sa uskutoční zasadnutie krízového štábu, kde budú zhodnotené aktuálne informácie a predložené opatrenia k bezpečnému návratu detí do škôl,“ informoval magistrát. Rodičia majú riaditeľom do konca februára nahlasovať, či ich deti budú škôlky navštevovať.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password