Nitra nebude Európskym hlavným mestom kultúry, kandidatúra jej však môže pomôcť

Bid Book by nemal zapadnúť prachom.

Ministerstvo kultúry SR na svojej facebookovej stránke v piatok popoludní zverejnilo mesto, ktoré sa stalo víťazom kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry roka 2026. Vo finále o titul bojovali okrem Nitry aj mestá Trenčín a Žilina. „Medzinárodná komisia napokon zhodnotila ako najkvalitnejší projekt, ktorý predložilo a odprezentovalo mesto Trenčín,“ uviedol rezort kultúry. Trenčín tak bude po Košiciach druhým slovenským mestom s týmto titulom.

Podľa nitrianskej radnice však kandidatúra na titul pomôže Nitre zmeniť sa k lepšiemu.

Kvôli kandidatúre vznikol takzvaný bid book – Bod zlomu, teda stostranová prihláška s víziou a konkrétnymi krokmi, ako urobiť Nitru lepšou. „Bid Book otvára veľa dôležitých tém. Hovorí o klimatickej kríze, vzťahu k životnému prostrediu či verejným priestranstvám, ponúka riešenia ako zmeniť Nitru z prestupnej stanice na miesto, kde sa oplatí zostať žiť,“ uvádza radnica. Podľa slov primátora Nitry Mareka Hattasa ide o jasný plán a pevný základ, na ktorom sa dá stavať.

Kandidatúra okrem toho spojila aktérov kultúrnej scény.

„Ľudia z rôznych oblastí spoločenského života nadviazali dialóg, stretávali sa a riešili témy presahujúce samotnú kultúru. Pre Nitru je toto spojenie neoceniteľným javom,“ hovorí projektový manažér Nitra 2026 Marián Tesák. Dodáva, že v Nitrianskom kraji vznikli vzťahy medzi jednotlivcami aj inštitúciami, teda medzi mestom, univerzitami, samosprávnym krajom a kultúrnymi organizáciami.

zdroj foto: NH

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password