Nitra na znak podpory rozsvieti Chrenovský most na červeno

Podporí tak myšlienku Svetového dňa hemofílie.

Foto: NH

Mesto Nitra informovalo, že tento rok sa opäť pridá k podpore Svetového dňa hemofílie – vrodeného chronického ochorenia, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi. Pacienti si tento deň spolu s hematológmi, rodinou, priateľmi a známymi pripomínajú od jeho vyhlásenia v roku 1989 vždy 17. apríla.

Slovensko sa tento rok pridá k viac ako 130 krajinám po celom svete.

„Svetový deň hemofílie sa každoročne pripomína aj s cieľom zvýšiť povedomie ostatnej populácie o problémoch ľudí postihnutých hemofíliou a ďalšími dedičnými problémami súvisiacimi s krvácaním,“ uvádza Slovenské hemofilické združenie.

Svetový deň hemofílie vyhlásila Svetová hemofilická federácia na 17. apríl, a to na počesť zakladateľa federácie Franka Schnabela.

„Svetovú federáciu hemofílie založil v roku 1963 v Kodani obchodník z Montrealu Frank Schnabel, sám postihnutý hemofíliou. Jeho víziou bolo vytvoriť novú medzinárodnú organizáciu orientovanú na zlepšenie starostlivosti a liečby hemofilikov všade na svete,“ približuje Slovenské hemofilické združenie.

Deň 17. apríl sa viaže práve k narodeniu zakladateľa WFH Franka Schnabela (1926 -1987). Národné hemofilické organizácie v tento deň pripravujú stretnutia, športové podujatia, výstavy a ďalšie akcie s hlavnou témou – hemofília.

Televízia Nitrička

Forgot Password