Nitra pripravuje celoplošné testovnanie

Testovanie nie je síce všemocný nástroj, ale môže pomôcť znížiť krivku a nápor na nemocnicu.

Nitrianska radnica informuje, že po alarmujúcich údajoch z posledných dní sa bude konať dobrovoľné celoplošné testovanie antigénovými testami. “Zo Správy štátnych hmotných rezerv máme prisľúbených 50 tisíc antigénových testov. Intenzívne pracujeme na zabezpečení potrebného personálu a odberných miest tak, aby plošné testovanie prebehlo v najrýchlejšom možnom termíne, teda už budúci týždeň,” hovorí primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Predbežný termín je stanovený na 8. až 10. január 2021.

Radnica vníma, že pandemická situácia sa v Nitre a okolí rapídne zhoršila: „Fakultná nemocnica trpí akútnym nedostatkom personálu, reálne hrozí, že chorí nedostanú adekvátnu pomoc a príde k nárastu zbytočných úmrtí“. Pripomína, že mesto bolo dokonca nútené zabezpečiť chladiaci príves, pretože kapacity boxov na uskladňovanie mŕtvych na cintorínoch už nestačia.

Mesto sa domnieva, že testovanie môže znížiť rastúcu krivku pozitívnych v okolí Nitry a zmierniť nápor na nemocnicu. Podľa primátora to však nie je všemocný nástroj: “Prvoradá je zodpovednosť každého jedného z nás. My sami máme v rukách životy našich blízkych. Prosím, izolujme sa, chráňme seba aj ľudí v našom okolí. Chráňme život, je to to najcennejšie, čo máme”.

Opäť bude potrebná pomoc ľudí.

„Na zabezpečenie celoplošného testovanie bude potreba neodbornú aj odbornú pomoc – administrátorov aj zdravotníkov,“ tvrdí radnica. Záujemcovia sa môžu hlásiť prostredníctvom formulára: https://www.surveymonkey.com/r/testovanieNR


Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password