Nitrianska radnica chce opraviť výtlky ekologicky a rýchlo

Chodníky a cesty bez výtlkov? Mesto sľubuje v priebehu roka rýchle a ekologické opravy.

foto ilustračná: pixabay.com

Ekologicky a rýchlo, tak chce radnica opravovať výtlky pod Zoborom. Zmluva na lokálne úpravy je podpísaná. Počas celého roka by tak malo mesto postupne opraviť 6000 m2 poškodených ciest a chodníkov. „Pre predstavu, je to viac ako štyri hracie hokejové plochy,“ približuje mestský úrad.

Radnica vysvetľuje, že ekologický spôsob dopravy spočíva v technológii infražiarenia.

„Poškodené miesto sa nahreje, po zahriatí sa vrchná vrstva naruší do hĺbky 2,5 – 5 cm, doplní sa chýbajúci materiál, zahriata zmes sa postrieka omladzovacím postrekom na obnovenie stratených chemických vlastností starého asfaltu, povrch sa upraví a zhutní,“ vysvetľuje postup magistrát. Aby sa zamedzilo prenikaniu vody do opravy, povrch sa ešte ošetrí konzervačným postrekom.

„Zatiaľ čo sa opravuje nahriata porucha, infraohrievač sa presunie na ďalšiu poruchu, a kým sa oprava dokončí, ďalšia porucha je už nahriata. Celá oprava výtlkov trvá približne 30 minút, čo výrazne znižuje obmedzenie premávky,“ popisuje mestský úrad. Výhodou má byť dlhšia životnosť opráv, pričom výtlky sa môžu opravovať aj v mínosových teplotách.

Opravy budú hradené z mestského rozpočtu a dosiahnu sumu 226 800 €.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password