Foto ilustračná: Unsplash.com
Diskusie projektu s názvom Spolutvorba sa budú konať vo viacerých mestách. Cieľom stretnutí je, aby sa poskytovatelia služieb v oblasti duševného zdravia a ich užívatelia dopracovali k spoločným výsledkom.
Tými je navrhovaná reforma v oblasti duševného zdravia a snaha o to, aby politici už nemohli tému odsúvať
„Tento prístup je založený na princípe, v ktorom tí, ktorých sa služba dotýka, teda ľudia so zažitou skúsenosťou s duševnou poruchou a ich príbuzní jasne formulujú čo od systému starostlivosti potrebujú, aké sú ich potreby a predstavy o lepšom fungovaní,“ približuje organizátor projektu Liga za duševné zdravie.
Podstatou je teda vytvorenie skupiniek v každom kraji Slovenska, kde ľudia so skúsenosťou budú hovoriť o tom, čo potrebujú, čo ich hnevá a aké majú návrhy na zlepšenie systému pomoci.
„Zadanie sa môže zdať náročné, ale po našich úvodných skúsenostiach a na základe skúseností zo zahraničia vidíme, že ľudia chcú hovoriť a prinášajú množstvo skvelých myšlienok a nápadov,“ uvádzajú organizátori.
Po úvodných stretnutiach sa do skupiny prizvú zástupcovia samospráv a poskytovateľov starostlivosti, napríklad psychiatri, psychológovia, sociálni pracovníci, zástupcovia vyšších územných celkov a nakoniec aj štátu.
Základom bude rovnosť hlasov – názor pacienta bude mať rovnakú váhu ako hlas psychiatra či zástupcu mesta
V Nitrianskom kraji sa budú stretnutia konať 16. a 30. januára o 17. hodine v ružovej miestnosti Krajského osvetového strediska v Nitre, 18. januára a 1. februára o 17. hodine v Coworkingu office2meet v OC JUH v Topoľčanoch.
Kontaktnou osobou pre Nitriansky kraj je Kristína Petrovičová (kristina.petrovicova@dusevnezdravie.sk).