Nitra bude prvýkrát cieľom pútnikov z Velehradu, pripoja sa k oslavám sv. Cyrila a Metoda

V priebehu ôsmich dní prejdú 200 kilometrov z východnej Moravy, cez Biele Karpaty, Trenčín, Považské Inovce, Topoľčany, cez Tríbeč až do Nitry.

Spojiť dve starobylé a súčasné duchovné centrá silne späté s odkazom solúnskych svätcov, teda oblasť Velehradu a Nitry – to je jeden z cieľov Veľkej letnej púte na počesť svätých Cyrila a Metoda. Organizuje ju pútnik, organizátor a sprievodca Petr Hirsch. Práve pod jeho vedením nadšenci takto putujú od roku 2016, do Nitry však zavítajú prvýkrát. Podujatie podporili aj Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, Mesto Nitra a ďalší partneri.

Pútnici pod vedením Petra Hirscha už niekoľkokrát prešli trasu Velehrad – Trenčín a úsek Trenčín – Nitra bude pre nich novinkou.

Pútnik Petr Hirsch. | Foto: archiv Petra Hirscha

„Okrem toho chceme propagovať cyrilometodské chodníky v Česku a na Slovensku a takisto si uctiť pamiatku Cyrila a Metoda,“ vysvetľuje Petr Hirsch. „V Nitre sa pripojíme k pútnikom, ktorí pôjdu na Nitriansky hrad, v pláne máme aj prehliadku Biskupského paláca a možnosť ísť na projekciu dokumentu Černobyl na kolečkách v gotickej priekope hradu. V utorok 5. júla sa zúčastníme národnej púte.“

Počas cesty sa natočí propagačné video, ktoré upozorní na cenné kultúrne dedičstvo na tejto trase.

Pútnické trasy Cyrilometodskej cesty sú navrhnuté tak, aby prepájali pútnické mestá a zároveň prinášali informácie o kultúrnom dedičstve ranného stredoveku. Vedú cez množstvo jedinečných miest z čias Veľkomoravskej ríše, ale aj modernej histórie.

foto: Cyrilometodějská stezka

V prípade, že pripravujete podujatie alebo máte iné zaujímavé informácie, tipy či postrehy, môžete ma kontaktovať na jana.krajcovicova@nitrianskyhlasnik.sk.

Televízia Nitrička

Forgot Password