Nitra bude oslavovať Vianoce aj Silvestra bez petárd a ohňostrojov

Touto iniciatívou chce radnica zmeniť zvyk ľudí, preto ich vyzýva, aby si namiesto petárd na námestí zapálili symbolickú prskavku.

Okrem mesta sa do Sviatkov bez petárd v Nitre zapájajú Stráž prírody Ponitrie, Nitriansky horský spolok, Ekologická servisná organizácia, Ochrana dravcov na Slovensku, združenie Pre deti v Nitre a 44. skautský oddiel Egreše.

Zámerom samosprávy je oslobodiť Nitru od zbytočného hluku, zápachu a škodlivých látok uvoľnených zo zábavnej pyrotechniky.

Predstavitelia mesta apelujú na ľudí, aby si používanie petárd rozmysleli a nesiahli po nich ani počas povolených štyroch hodín v roku (dve hodiny pred a dve hodiny po silvestrovskej polnoci). „Treba povedať, že zákazom nič nevyriešime, preto sme k nemu ani nepristúpili. Ide nám skôr o to, aby sme ľudí motivovali k ochrane prostredia v ktorom žijú a zároveň ukázali, že tieto sviatočné dni sa dajú prežiť aj inak, ako naozajstné sviatky mieru a pokoja,“ hovorí primátor Marek Hattas.

Pre tých, ktorí prídu na námestie uvítať Nový rok bez delobuchov, samospráva zabezpečí prskavky.

Iniciatívu mesta oslavovať bez pyrotechniky ocenili ochrancovia prírody. „Záleží nám na tom, aby v prírode bolo ticho v ktorúkoľvek dobu roka, a teda aj na Silvestra. Súčasný stav je bohužiaľ taký, že príroda v okolí Nitry je počas silvestrovskej noci vystavená enormnému hluku,“ povedal Patrik Együd z Nitrianskeho horského spolku.

Problémy majú podľa ochranárov aj domáci miláčikovia. „Je treba pripomenúť, že zvieratá majú oveľa citlivejšie zmysly ako ľudia, napríklad psy počujú päťdesiatkrát lepšie ako ľudia. Počas rachotenia petárd zaznamenávame mnoho útekov zvierat z domácností. Ľudia svojich domácich miláčikov tiež zvyknú nadopovať sedatívami, no ani to nie je dobré riešenie, pretože tabletky predstavujú veľkú záťaž,“ hovorí Richard Ulianko z Ekologickej servisnej organizácie.

Ochrancovia prírody celoročne vedú medzi turistami vysvetľovaciu kampaň. „Asi 150 až 200 ľudí chodí oslavovať príchod nového roka na Pyramídu. My tam na nich už čakáme a snažíme sa im vysvetľovať, čo všetko môže odpaľovanie petárd v prírode napáchať,“ hovorí Anton Kušš zo Stráže prírody Ponitrie. V Anton Kušš pripomenul, že celý Zobor je v II. stupni ochrany, a je teda chránený zákonom, ktorý okrem iného zakazuje aj akékoľvek rušenie zvierat.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password