Nitra bude opäť bez silvestrovského ohňostroja

Mesto ho nepripravuje už od roku 2019.

Radnica zároveň upozornila obyvateľov, že tento rok už platí zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3 celoročne.

Výnimku majú len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika. „V prípade profesionálov je potrebných viacero povolení, od povolení mesta cez banský úrad až po hasičov,“ zdôraznil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Ešte vlani sa v Nitre mohla používať pyrotechnika v posledné dve hodiny starého roka a počas prvých dvoch hodín na Nový rok.

Práve počas týchto štyroch hodín došlo k novoročnému požiaru bytového domu Polygon, pri ktorom bolo zničených a poškodených viac ako 20 bytov. „Bezpečnosť musí byť na prvom mieste. Na Nový rok 2023 bolo obrovským šťastím, že neprišlo k vážnejším zraneniam či obetiam na životoch. Ďalšími faktormi sú hluk, s ním spojené utrpenie mnohých skupín obyvateľstva, ale aj zvierat a znečisťovanie životného prostredia,“ skonštatoval primátor Nitry Marek Hattas.

Peniaze, ktoré pôvodne mesto dávalo na ohňostroj, idú už niekoľko rokov na podporu Regionálneho centra Slobody zvierat Nitra.

Tento rok išlo na ich podporu 3000 eur. „Sloboda zvierat prevádzkuje v Nitre útulok pre zvieratá od roku 1997. Útulok funguje najmä na dobrovoľníckej báze. Okrem finančnej podpory mesto prostredníctvom turistického informačného centra pravidelne organizuje aj nefinančnú zbierku,“ pripomenul Holúbek.

Foto ilustračné: unsplash.com

Televízia Nitrička

Forgot Password