Nitra bojuje s hazardom: Právnik tvrdí, že primátor ľudí svojím vyjadrením o hazarde zavádza

Poslanci mestského zastupiteľstva v Nitre v júni prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktorým zakázali tvrdý hazard na území mesta. Urobili tak na základe petície, ktorú podpísalo viac ako dvadsaťtisíc obyvateľov.

zdroj : pixabay.com

Zverejnenie video nahrávky na stránke Marek Hattas – primátor Nitry rozprúdilo dnes na sociálnych sieťach búrlivú diskusiu. Primátor Nitry Marek Hattas v ňom hovorí : „Vážení obyvatelia nášho mesta. Na jar tohto roku viac ako 20 000 z vás popísalo petíciu za zákaz hazardu. Vyjadrili ste tak jasné nie, stop hazardu v našom meste. Je to viac ako jedna tretina obyvateľov nášho mesta, ktorí majú viac ako 18 rokov. V mestskom zastupiteľstve sme následne schválili všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sme prestali vydávať licencie na hazard a prestali predlžovať licencie na tvrdý hazard. Stalo sa to, čo sme hovorili. Na jednej strane začali zanikať prevádzky s tvrdým hazardom a začali vznikať zmysluplné prevádzky namiesto nich, no na druhej strane sa stalo aj to – čo sme hovorili – že zákon je nejasný. Samozrejme, že to využila hazardná lobby – alebo ako ich voláte aj vy, hazardná mafia – odvolali sa na prokuratúru a prokurátor podal protest na Mestský úrad. Mesto Nitra si splnilo všetky zákonom stanovené povinnosti a proti protestu sa odvolám. Tak ako tu stojím, vám sľubujem, že nedovolím, aby prepadol čo len jediný hlas tejto petície.“ Celé video si môžete pozrieť na stránke Marek Hattas – primátor Nitry.

Prvé reakcie na zverejnené video na seba však nenechali dlho čakať a ľudia sa na primátora ohradili. Sporným bodom malo byť práve vyhlásenie o odvolaní sa proti protestu prokurátora.

„Prosím vás, zverejnite aj to odvolanie, ktoré sľubujete, že podáte – ak teda to, čo hovoríte v tom videu, nie je len znôška populistických klamstiev alebo neznalosť problematiky,“ hovorí jedena z obyvateľov.

Svoj názor na celú situáciu má aj právnik. Poukazuje na to, že primátor vo videu sľúbil, že mesto Nitra sa proti protestu odvolá, pričom zákon o prokuratúre podanie odvolania proti protestu prokurátora nepripúšťa: „Ako právnikovi mi to nedá, nevyjadriť sa k tomuto videu. Náš pán primátor vo videu zavádza závažným spôsobom občanov o tom, že proti protestu prokurátora sa dá odvolať. Všetkých, nielen právnickú obec, ubezpečujem, že zákon o prokuratúre sa nemenil a odvolať sa proti protestu prokurátora nedá a primátor Nitry všetkých občanov v tom, že sa mesto Nitra odvolá proti protestu prokurátora, zavádza a klame,“ hovorí a poukazuje na to, že prijatým VZN musel byť porušený zákon, lebo inak by nemohol byť protest podaný prokurátorom.

Prokurátor podaným protestom mestu vyčíta, že nedostatočne spočítalo podpisy pod petíciou, čo predstavitelia mesta odmietajú. Podľa právneho oddelenia mestského úradu v Nitre zákon o hazardných hrách bližšie nešpecifikuje, akým spôsobom majú byť hlasy spočítané.

Mesto dnes vydalo k aktuálnej téme hazardu oficiálne stanovisko a tvrdí, že voči rozhodnutiu mestského zastupiteľstva sa postavila hazardná lobby, ktorá podala podnet na krajskú prokuratúru. Tá mala následne podať protest na Mestský úrad v Nitre. „Vidím za tým jednoznačnú snahu hazardnej mafie pošliapať hlasy desiatok tisíc Nitranov. Zatiaľ čo nám všetkým ide o zdravie ľudí a fungujúce rodiny, im ide len a len o plné vrecká,” hovorí primátor Hattas. 

Nespokojnosť s legislatívou týkajúcou sa regulácie hazardu vyjadrili ešte začiatkom tohto roka primátori krajských miest. Podľa nich uberá možnosť samosprávam regulovať hazard. Kritizujú hlavne podmienku petície, ktorá je potrebná na to, aby mohlo mesto alebo obec o zákaze vôbec rokovať. V Nitre a v ďalších mestách to znamená, že pod petíciu sa musí podpísať 30 percent obyvateľov. „Zákon, ktorý schválil parlament je zlý. Je to akoby nám hádzali polená pod nohy. Mojou snahou, rovnako ako aj mojich kolegov primátorov bude, aby sa tento zákon zmenil a mestá mohli o svojom osude rozhodovať slobodne,” uzatvára primátor Nitry Marek Hattas.  

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password